Koronavirüs mağduru aileye aylık 1752 TL ödenecek

Son dönemde ülkemizde de hızla yayılma gösteren Koronavirüs salgını ekonomiyi de tedirgin ediyordu. Koronavirüs nedeniyle binlerce işyeri ve işletme kapanırken işçiler tedirgin oluyordu! Devletten Koronavirüs nedeniyle işsiz kalan ve mağdur olan ailelere destek müjdesi!

Koronavirüs mağduru aileye aylık 1752 TL ödenecek
Yayın Tarihi: 19.03.2020 22:05:00

Son dönemde ülkemizde de hızla yayılma gösteren Koronavirüs salgını ekonomiyi de tedirgin ediyordu. Koronavirüs nedeniyle binlerce işyeri ve işletme kapanırken işçiler tedirgin oluyordu! Devletten Koronavirüs nedeniyle işsiz kalan ve mağdur olan ailelere destek müjdesi! Koronavirüs nedeniyle çalışma süresi azalan yahut faaliyeti tamamen duran işletmelerde çalışıp da işsiz kalma tehlikesi yaşayan vatandaşlara Kısa çalışma Ödeneği'nden aylık 1752 TL ödeme yapılacak! Peki Kısa çalışma ödeneğini kimler, nasıl alabilir? Sizler için hazırladık...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yapılan Koronavirüs toplantısının ardından açıkladığı Koronavirüsle mücadele Ekonomi Paketi'nde çalışanlarla, emeklerle ve vatandaşlarla ilgili birçok ekonomik tedbiri açıklamıştı. Bu doğrultuda 3 aydan 6 aya kadar Kısa çalışma Ödeneği devreye alınıyor! Bu bağlamda Koronavirüs nedeniyle pek çok işletme ve işyerinde çalışıp da işsiz kalma tehlikesi yaşayacak olan vatandaşlara, kısa çalışma ödeneğinden aylık 1752 TL destek verilecek! 100 Milyar TL tutarındaki ekonomik paket, çalışanlara büyük bir desteği de beraberinde getirdi! 

KORONAVİRÜS ONBİNLERCE ÇALIŞANI İŞSİZLİKLE TEHDİT EDİYOR!

Koronavirüs tehlikesine karşı hızlı ve etkin tedbirler alınmaya devam ediliyor. Dün Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı"nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 milyar TL (Yaklaşık 15,2 milyar Dolar) tutarında ekonomik paket açıklamıştı. Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi paketinde 3 aydan 6 aya kadar çıkabilen Kısa çalışma ödeneği de yer alıyor.


Kısa çalışma ödeneği ile işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya gelen işçi ve ailelerine ayda 1752 TL destek verilecek. Koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerini durdurma noktasına gelen işletme ve işyerlerinde çalışan işçilere 3-6 aylık geçici şekilde gelir desteği sağlanmış olacak. İşverenler de 'İstihdama Devam' şartıyla bu desteklerle faaliyetlerinde azalma ve durma olsa da işçi çıkarmadan yola devam edebilecek. GSS kapsamında işçilerin sigorta primleri de Kısa Çalışma Ödeneği'nden karşılanacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN NASIL FAYDALANILIR?

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için İşverenin İşkur'a başvuruda bulunması gerekiyor. İşveren, koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerinin duraksadığını veya tamamen durduğunu ispat edecek delillerle birlikte İşkur'a başvuracak. İş müfettişlerinin yapacağı inceleme sonrasında işverenin kısa çalışma talebi sonuçlanarak Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma durumu sonuçlandırılacak. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR? AYLIK KAÇ TL?

Kısa çalışma ödeneği, günlük ortalama brüt kazancın %60'ı olarak verilecek ve %150 oranını geçemeyecek. Bu doğrultuda bir asgari ücretli için sağlanacak kısa çalışma ödeneği aylık 1.752 TL, brüt 4 bin TL maaş alan bir işçi için ise 2 bin 381 TL, 8 bin TL brüt maaşlı çalışan için 4 bin 380 TL olarak belirlenecek.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR