Kredi Borcu Ertelemeye Faiz Engeli! Vatandaş Faizsiz Öteleme İstiyor

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok banka kredi erteleme yoluna gitti! Kredi ve kredi kartı borçlarının ertelenmesinin vatandaşı sevindirmesi beklenirken, bankalara kredi ve kredi kartı borcu olanlar ertelemenin faizli olacağını duyunca ertelemeye temkinli yaklaşır oldu! Bankaya kredi borcu

Kredi Borcu Ertelemeye Faiz Engeli! Vatandaş Faizsiz Öteleme İstiyor
Yayın Tarihi: 2.04.2020 13:02:00

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok banka kredi erteleme yoluna gitti! Kredi ve kredi kartı borçlarının ertelenmesinin vatandaşı sevindirmesi beklenirken, bankalara kredi ve kredi kartı borcu olanlar ertelemenin faizli olacağını duyunca ertelemeye temkinli yaklaşır oldu! Bankaya kredi borcu olanlar erteleme için faizsiz öteleme istiyor! Bankaların kredi borcu erteleme işlemlerinin faizsiz olmasını isteyen vatandaşlar kredi borcu ertelemeye sıcak bakmıyor. Detayları sizler için hazırladık...

Kamu bankaları ve pek çok özel banka, Koronavirüs salgını nedeniyle Kredi borçlarının erteleneceğini duyurmuştu. Ancak özel bankalar, kredi erteleme için müşterilerinden yüksek faiz talebinde bulundu. Özel bankalarda kredi borcu bulunan vatandaşlar da yüksek faizler nedeniyle kredi borcunun ertelenmesine temkinli yaklaşıyor. Kredi borcunu koronavirüs salgını nedeniyle, 3 ay boyunca ertelemek için bankasını arayan banka müşterileri, bankadan gelen 'ek faiz' cevabıyla kredi borcu ertelemeden vazgeçiyor.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm Dünyayı etkilediği gibi Türkiye'de de yoğun şekilde hissedilen Koronavirüs salgını, ekonomik dengeleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın nedeniyle milyonlarca insan evine kapanmışken binlerce işyeri ve işletme de kepenk kapatmak zorunda kaldı. Kepenk kapatmasa da işi bozulan ve faaliyeti aksayan, nakit akışı bozulan yüzbinlerce işletme de bulunuyor. Böyle bir ortamda binlerce kişi de işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ekonomilerde derin yaralar açan Koronavirüs salgınından en olumsuz etkilenen kesim ise şüphesiz bankalara kredi borcu bulunan çalışanlar olarak ön plana çıkıyor.

FAİZ ŞARTI NEDENİYLE KREDİ BORCU ERTELEME YAPILAMIYOR


Bankaların kredi anapara ve faiz taksitlerinin ertelenmesi için ek faiz taleplerine vatandaştan tepkiler yükseliyor. Bankaya borcu olup bu kredi borcunu erteletmek/öteletmek için arayan vatandaş, ek faizi duyunca borcunu erteletmekten vazgeçiyor. Vatandaş, bankaların da özellikle özel bankaların, bu zorlu günlerde elini taşın altına koymasını istiyor. Tüketici dernekleri ve sivil toplum örgütleri, kredi borçlarının 3 ay faizli olarak ertelendiğini belirterek bu konuda gerekli değişikliğin yapılmasını talep ediyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin de tüketicilerden gelen tepkiler sonrası "Başta kamu bankaları bunu uygulamıyor. İşinden dolayı mağdur ve kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımıza sanki çok kolaymış gibi gidin kredi alın veya öteleme yapılacak diyorlar. Ancak bankaya gittiğinizde hiç olacak şartlar değil. O kadar zorluyorlar ki; bankaların faizi indirecek gibi haberlerine rağmen faiz almaları büyük sıkıntı. 3 ay sonra ise iki ayrı taksit ödemek zorunda kalacaklar. Bunun hiç bir anlamı yok. Vatandaşa katkısı yok." açıklamasını yaptı ve duruma tepki gösterdi.

KREDİ TAKSİTLERİ FAİZSİZ ERTELENMELİ

Tüketicilerin, kredi kartlarının faiz oranlarında indirim talebine karşılık Merkez Bankası'ndan uzun süredir olumlu haberler gelirken, özel bankaların kredi taksitlerini faizli olarak ertelemesi tepki çekiyor. Kredi ve kredi kartı borçlarının faizsiz ertelenmesi, vatandaş için şu zorlu dönemde büyük önem taşıyor. Tüketicinin yani müşterinin, Korona salgını sonrası bankalarca çok aranacağı biliniyor. Bu nedenle bankaların da bu zorlu süreçte müşterilerine gereken desteği vermesi bekleniyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR