Kredi Borcu Olanlar Müjde! 12 Aya Kadar Geri Ödemesiz Yapılandırma Dönemi Başladı

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren müjde geldi. Bankalar harekete geçti ve imzalar atıldı.12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem açıklandı. Esnafa kredi yapılandırma kolaylığı geldi…

Kredi Borcu Olanlar Müjde! 12 Aya Kadar Geri Ödemesiz Yapılandırma Dönemi Başladı
Yayın Tarihi: 26.11.2020 23:00:00

İşleri azalan, ya da işsiz kalan bir çok kişi kredi ve kredi kartlarını borçları nedeniyle sıkıntılar yaşıyorlar. Bu salgın sürecinde harcamalar arttı ama gelirler azaldı. Konuyla ilgili birçok banka kolaylıklar sağlamaya başladı. Bununla birlikte kredi ve kredi kartı kullananlar için çeşitli düzenlemeler geldi.

23 banka ve 30 finansal kuruluşla protokol imzalandı. Yapılandırma dönemine ilişkin en uzun vade 24 ay olabilecek. En fazla 12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem verilebilecek, ödemesiz döneme ilgili banka veya finans kuruluşu karar verecek.

BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILABİLECEK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun başvurusu üzerine Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile 23 banka ve 30 finansal kuruluş arasında protokol imzalandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Anlaşma ile esnaf ve sanatkarlarımıza 23 banka ve 30 finans kuruluş ile ticari borçlarını yeniden yapılandırılması imkanı sağlandı” dedi. Yapılan anlaşma ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, banka ve finans kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılma koşullarını şu şekilde bildirdi:


* Yapılandırma dönemine ilişkin en uzun vade 24 ay olabilecek, vade sayısı, esnaf ve sanatkârımızın talebine ve ödeme imkanına göre ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından belirlenecek.
 
* En fazla 12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem verilebilecek, ödemesiz döneme ilgili banka veya finans kuruluşu karar verecektir.
 
*Faiz oranı, esnaf ve sanatkârımızın talebine göre sabit veya değişken olabilecek.
 
* Banka veya finansman kuruluşu, yapılandırılan tutarın yüzde 1’ine kadar komisyon alabilecek.
 
* Tüm yeniden yapılandırma işlemleri Türk Lirası olarak gerçekleştirilecek, döviz bazında yapılandırma yapılmayacak.
 
* Yapılandırılan tutarın en az yüzde 10’unun ödenmesi ve taksitlerin ödeme süresinin geciktirilmemesi koşuluyla kalan tutar için bir kez daha ödeme planı revize edilebilecek.
 
* Revize işlemi en fazla iki kez yapılabilecek, revize edilmiş vade, toplamda 72 ayı geçemeyecek.
 
* Bankalara ve/veya finansman kuruluşlarına borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız, yeniden yapılandırma için en fazla borcun olduğu banka veya finansman kuruluşuna başvuru yapacak.

* Banka ve finans kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili detaylı bilgiler, borçlu olunan banka veya finans kuruluşundan alınabilecek. En fazla borç bulunan banka veya finans kuruluşunun başvuruyu kabul etmemesi halinde borç tutarı açısından ikinci sıradaki banka veya finans kuruluşuna başvuru yapılabilecek, 3 banka veya finans kuruluşundan 2’sinin başvuruyu kabul etmemesi halinde yapılandırma yapılamayacaktır.
 
* Esnaf ve sanatkârımızın, yapılandırma başvurusundan önce herhangi bir banka ve/veya finans kuruluşu tarafından başlatılmış yasal takipler sonucu; Satış günü alınmış olması, İhalenin feshi davasının devam ediyor olması, Borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, Tasarrufun iptali davasının devam ediyor olması, şeklinde kararlar alınmış olması, yeniden yapılandırma başvurusu yapmaya engel değildir. Başvuru yapılan banka veya finans kuruluşu, söz konusu işlemlerden feragat edebilir veya başvuruyu kabul etmeyebilir.

KREDİ KARTLARINA YENİ DÜZENLEME

Aynı kredilerde olduğu gibi, kredi kartlarında da benzer düzenlemeler yapıldı. Gelir belirtmeyen vatandaşlara tanınan 1300 TL limit, 2000 TL’ye çıkarıldı. Böylece yıl sonuna kadar harcama limitleri yükseltilmiş oldu. Bir çok bankada 3 ay erteleme vardı. Bu süreçle birlikte çoğu bankada 3 ay daha eklendi. 6 aya kadar borçlarda erteleme eklendi. Ayrıca kamu ve özel bankalar kredi kartlarında yapılandırma da sağlayabiliyorlar.

Bireysel olarak kullanılan kredi kartları için asgari ödeme tutarı yüzde 20’ye indirildi. Hatta bu dönemde borçları ötelenen vatandaşlar için asgari ödeme şartının da kaldırılması imkanı sağlandı.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR