Kredi Kartı Aidat İadesi Dolandırıcılığı Dikkat! Paranızı kaptırmayın

Son dönemlerde “Kredi Kartı Aidat İadesi” konulu artan Twitter ve Facebook paylaşımları nedeni ile pek çok kişi mağduriyet yaşamaya başladı. Özellikle Kovid-19 salgını ile işsiz kalan ya da iş yerlerini kapatmak zorunda olan kişiler kredi kartı borçlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken

Kredi Kartı Aidat İadesi Dolandırıcılığı Dikkat! Paranızı kaptırmayın
Yayın Tarihi: 19.04.2020 14:31:00

Son dönemlerde “Kredi Kartı Aidat İadesi” konulu artan Twitter ve Facebook paylaşımları nedeni ile pek çok kişi mağduriyet yaşamaya başladı. Özellikle Kovid-19 salgını ile işsiz kalan ya da iş yerlerini kapatmak zorunda olan kişiler kredi kartı borçlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken sosyal medya üzerinden dolandırıcılık girişimleri de artış gösteriyor.
Bankalar tarafından sık sık yapılan açıklamalarda sosyal medya üzerinde “Kredi kartı aidat iadesi” başlıklı yayınları dikkate almamaları söylenmektedir. Bu tip yayınların yanıltıcı bilgi içerdiği ve tamamen banka bilgilerinin elde edilmesine yönelik bir girişim olduğunu ifade edilirken görüldüğü anda yayının şikayet edilmesi uyarısı da yapılmaktadır. Peki, Kredi kartı aidatı iadesi nasıl yapılır? E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı geri alma mümkün mü?

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı aidatları, bankaların kredi kartı başvuru sürecinde imzalatmış oldukları sözleşme gereğince yıllık olarak tahsil edilen bir ücrettir. Bu ücret kredi kartı kullanımı için sunulan hizmetin bir karşılığıdır. O nedenle bankalar kredi kartı aidatı tahsil etme hakkına sahiptirler. Ancak bankalar maaş hesabı olması ya da otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi koşullar ile yıllık ödenecek olan kredi kartı aidatını tahsil etmemektedirler.
Bankanız ile aranızdaki anlaşma gereği kredi kartınız üzerinden yıllık kredi kartı aidatı alınmaması gerektiği halde hesap ekstrenize yansıtılmış kredi kartı aidatı bulunuyorsa buna itiraz edebilirsiniz. Kredi kartı hizmetini size sunan bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz ve kredi kartı aidat iadesi dilekçesi doldurmanız istenebilmektedir. Bankanızdan talep edilen işlemleri tamamlamanız ardından kredi kartı aidatı iade edilecektir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya üzerinde yayınlanan pek çok reklam da E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı geri alma işlemi yapılabildiği ve bunun için reklam üzerinde yer alan bağlantının tıklanması istenmektedir. Bu bağlantıya tıklamanız halinde sizi E-devlet giriş sayfasına benzeyen bir siteye yönlendirecek ancak site adresine baktığınızda turkiye.gov.tr adresi olmadığını belki de fark etmeyeceksiniz.

Dolandırıcılık amaçlı bu reklam yayınları ile yönlendirildiğiniz E-devlet giriş ekranı ile sizin e-devlet giriş bilgilerinizin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu tarz reklamlar da çok dikkatli olmanız, reklamda yer alan bağlantıyı tıklamak yerine adres çubuğuna turkiye.gov.tr adresini yazarak e-devlet giriş işlemini yapmanız önemlidir.

E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı geri alma gibi bir işlem söz konusu değildir. Kredi kartı aidatı iadesi sadece bankalar üzerinden yapılabilmektedir. Online bankacılık kullanıyorsanız her zaman bankanın web site adresini kendinizin girmesi en güvenli seçenektir.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Bankanızın size kullandırdığı kredi kartı üzerinden haksız yere kredi kartı iadesi aldığını düşünüyorsanız ve bu konuda itiraz etmek istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri temsilcisi ile iletişime geçmeniz gereklidir. Müşteri temsilciniz tarafından size mail yolu ile iletilecek olan Kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi ile başvuru yapabilirsiniz.
Kredi kartı aidatı hakkında şikayet oluşturmak için tüketici hakları masasına da başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici hakları biriminden size Kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi verilmektedir. Başvuru dilekçesini dikkatli ve doğru bir şekilde doldurmanız önemlidir. Kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesini doldurduktan sonra tüketici hakları masasına iletildikten sonra işleme alınabilmektedir

Kart Aidat İadesi Mesajı

Sosyal medya da yayınlanan “Kredi Kartı Aidatı İadesi” başlıklı dolandırıcılık amaçlı reklamlar haricinde telefonunuzdan “Kart aidat iadesi mesajı” alabilirsiniz. Aynı şekilde bu mesajlara da itibar etmemenizi öneririz. Telefonlara gönderilen Kart aidat iadesi mesajı da tamamen dolandırıcı amaçlı olup sizin kişisel ve kart bilgilerinizi elde etme amacıyla gönderilmektedir
 
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR