KYK borçları ile alakalı Bakanlıktan açıklama geldi! 280 bin kişinin KYK borcu siliniyor!

Üniversite eğitimleri boyunca devlet tarafından öğrenciler için KYK burs ve kredi olanakları sunulmaktadır. KYK bursundan yararlanan öğrenciler için herhangi bir problem oluşmasa da burs çıkmayan öğrenciler ise Kredi olanağından yararlanarak mezun olduktan 2 yıl sonra işe girmeleri durumunda ödeme..

KYK borçları ile alakalı Bakanlıktan açıklama geldi! 280 bin kişinin KYK borcu siliniyor!
Yayın Tarihi: 26.07.2020 15:35:00

Üniversite eğitimleri boyunca devlet tarafından öğrenciler için KYK burs ve kredi olanakları sunulmaktadır. KYK bursundan yararlanan öğrenciler için herhangi bir problem oluşmasa da burs çıkmayan öğrenciler ise Kredi olanağından yararlanarak mezun olduktan 2 yıl sonra işe girmeleri durumunda ödeme yapma olanağına sahip olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda son veriler kapsamında geçtiğimiz yıla göre KYK kredi borçlarını ödemeyen ya da erteleme talebinde bulunan vatandaşlarımız 2006 yılına göre yüzde 414 artış gösterdiği açıklandı. Bu kapsam doğrultusunda pek çok vatandaşımız KYK kredi borç ödememesi durumunda icra tehlikesi ile karşı karşıya kalıp kalmadığı araştırılmaktadır. KYK borcunu ödemeyen vatandaşların sayısı 280 bine dayanmasıyla beraber dikkatleri üzerine çekmektedir.

Günümüzde pek çok vatandaşımız KYK kredi borçlarını ödememesiyle birlikte ‘‘ KYK borçları silinecek mi? ‘’ Sorusu ile gündemimizde ki yerini almaktadır. Tartışma konusu hale gelen bu konu hakkında ki tüm ayrıntıları haber kaynağımız üzerinden öğrenebilir ve araştırabilirsiniz. KYK kredi ve burslar ile ilgili tüm ayrıntılar…


KYK BORÇLARI İLE İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMALARI!

KYK borçları ile alakalı son zamanlar da çok fazla araştırma yapılmasının yanı sıra bu konuya dair herhangi bir resmi açıklama bulunmuyor. Bu kapsam doğrultusunda KYK borçlarının silinip silinmeyeceğine dair henüz net bir cevap bulunmamaktadır. Her ne kadar borçlar silinmese de mezun olan vatandaşlarımız kredi borçlarını yapılandırma fırsatını elde edebilmektedir. KYK kredi borçları ile ilgili yeni düzenlemeler yapılması ile birlikte dikkatler üzerine çekmektedir.  Pek çok vatandaşımız yasa da bulunan düzenlemeleri merak ederek araştırarak gündemimize geliyor. Bu kapsam doğrultusunda yeni yasaya göre;
  • Ödenecek kredi tutarı, TÜİK yurt içi üretici fiyat endeksindeki artışlar göz önüne alınarak hesaplanacak.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yukarıdaki esasa göre belirlenen tutar, yarıya kadar indirebilecek.
  • Cumhurbaşkanı mücbir sebep halinde ilgili dönemin endeksini uygulamadan erteleyebilecek.
KYK KREDİ BORCUNUN ÖDENMEMESİ DURUMUNDA NE OLUR?

Son zamanlar da özellikle Pandemi sürecinde pek çok öğrenci KYK kredi borçlarını ödeyememesi sebebiyle araştırmalarını sürdürmeye başlamış bulunmaktadır. KYK kredi borcunu ödemeyen bireyler için hangi işlemler uygulanmaktadır? Sorusu son zamanların ilgi odağı arasında bulunmaktadır. Borçlar verilmiş olduğu tarihten sonra normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar olan miktarlar kapsamında enflasyon artışının ilave edilmesi ile birlikte değerlendirmeler yapılmaktadır. Borçlarını iki yıl sonra ödemeyen bireyler için aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Böylelikle bireyler tarafından ödenmesi gereken miktar artış göstermesiyle beraber kredi tutarı 3 katına çıkmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu yurtiçi üretici fiyat endekslerinde meydana gelen artışlar sonrasında uygulanması doğrultusunda hesaplamalar yapılmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı endeksler ile belirlemesi durumunda yapılan tutarlar yarıya indirme talebinde bulundu. Bu kapsam da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mücbir sebep hali ilan edilmesi durumunda Yİ-ÜFE uygulamadan erteleme olanağını sunması ön görülmektedir.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR