KYK Borçları silinmeyecek ama indirilecek!

Kredi Yurtlar Kurumundan kredi alan gençler KYK borçları hakkında detaylı incelemelere başladı. Korona virüs salgın hastalığı sebebiyle KYK borçlarını ödemekte güçlük çekilmeye başladı. Pek çok vatandaşımız KYK borcu bulunan ve KYK borçlarının silinmesi ya da bu

KYK Borçları silinmeyecek ama indirilecek!
Yayın Tarihi: 29.05.2020 17:30:00

Kredi Yurtlar Kurumundan kredi alan gençler KYK borçları hakkında detaylı incelemelere başladı. Korona virüs salgın hastalığı sebebiyle KYK borçlarını ödemekte güçlük çekilmeye başladı. Pek çok vatandaşımız KYK borcu bulunan ve KYK borçlarının silinmesi ya da bu zorlu süreç içerisinde ertelenmesini istiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama da  ‘’ Şu anda bu bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe görüşmelerinden sonra masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da atacağız." İfadelerini kullandı. KYK kredi borçlarında indirim yapıldı mı? KYK kredi borçları ertelendi mi? İşte detaylar…

KYK kredi ve borçları ile alakalı olarak son zamanlarda sık sık vatandaşlar tarafından KYK borçlarının silineceğine dair iddialar yer almaktadır. Milyonlarca vatandaş devlet tarafından KYK borçları hakkında detaylı açıklama bekliyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş KYK borçları ile alakalı açıklama yaparak ön plana çıktı. KYK borçları silinecek mi? Konu ile alakalı detaylar haberimizde…

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde TBMM’ye 15 maddeden oluşan ekonomik tedbir ile alakalı olarak kanun teklifi sunulduğu bildirdi. Sayın Mehmet Muş, yapmış olduğu açıklama doğrultusunda Hazine ve belediye taşınmazları, Milli Parklar ve Orman Genel Müdürlüğü taşınmazlarının ve izinlerine ait borçlar, KYK kredi borçları ile belediyelerin gelir vergisi tevkifatı ile sosyal sigorta prim ödemelerinin belediyelerin 3 ay süreyle ertelenmesi söz konusu. ‘’ ifadelerini kullandı.

2020 KYK BORÇLARI SİLİNİYOR MU?


KYK borçlarının silinmesini bekleyen binlerce üniversite öğrencisi ve mezunu TBMM tarafından yapılacak olan açıklamayı merak içerisinde bekleyerek gündemimizde ki yerini aldı. Pek çok vatandaşımız KYK borçları siliniyor mu? Araştırmalarına başlayarak haber gündemimize geldi. Torba yasaya, KYK borçları ile alakalı olarak bir maddenin eklenecek olması dikkatleri üzerine çekti. Şuan için KYK borçlarının silinmesi söz konusu değil, ancak borçların indirme girmesine ve bu zorlu süreç içerisinde yapılacak ödemelerin ertelenmesi söz konusu olmaktadır.

Üniversite dönemi içerisinde öğrenim kredi alarak borcu bulunan öğrenciler kredinin verildiği tarihten bitimine kadar alınan kredi tutarları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından değerlendirmeye alınmasıyla birlikte yurtiçi üretici fiyat endeksindeki artışlar uygulanması ile birlikte hesaplanacak. Bu doğrultu da Gençlik ve Spor Bakanlığı, yapılan endeks doğrultusunda belirlenen tutarları yarıya kadar indirilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından mücbir sebepler ile ilan edilen dönemler de ertelemeye yetkili olacaktır. Bu konu ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya insan Hakları Günü dolayısıyla yapmış olduğu planlamalar doğrultusunda ‘’ Her İnsan Bir Dünya ‘’ temalı programında KYK borçları ile alakalı açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KYK borçlarının silinme ihtimaline karşı öğrencilerin sorularını cevaplayarak şu ifadeleri kullandı: "Şu anda bu bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe görüşmelerinden sonra masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da atacağız." dedi.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR