Maaşlarda Yeni Dönem! Memur, Emekli ve İşçi maaşları değişecek! Kimlerin maaşı artacak! Tarih Verilecek

Maaşlarda yeni dönem. Memur, Emekli ve işçi maaşları tamamen değişecek. Kimlerin maaşı değişecek? En son memur, emekli ve işçi maaşları tamamen değişeceği duyuruldu. İlk kez sistemin ismi sızdırıldı. İşte sır gibi saklanan projenin ilk anlatımlarını.

Maaşlarda Yeni Dönem! Memur, Emekli ve İşçi maaşları değişecek! Kimlerin maaşı artacak! Tarih Verilecek
Yayın Tarihi: 16.02.2020 15:26:00

Maaşlarda yeni dönem. Memur, Emekli ve işçi maaşları tamamen değişecek. Kimlerin maaşı değişecek? En son memur, emekli ve işçi maaşları tamamen değişeceği duyuruldu. İlk kez sistemin ismi sızdırıldı. İşte sır gibi saklanan projenin ilk anlatımlarını.

Maaşlarda yeni sistem!

Memur, İşçi ve Emekliler için maaş sistemi değişiyor. Peki kim ne kadar maaş alacak. Yeni sistem nasıl olacak. Bu sistem karlı mı zararlı mı olacak. Şu an çalışanlar, memurlar ve mevcut emekliler için yeni maaş hesaplama ve detayları geldi.

Emeklilik Gözetim Merkezi başkanı Fırat Kuruca, Tuzla'da Organize Sanayi Bölgesinde bir panlde, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi hakkında bilgi verdi. Düzenlemelerin sürdüğünü ifade eden Kuruca, yeni sistemde tüm maaşları etkileneceğini dile getirdi.

Panelde konuşan Kuruca, Gönüllü BES'te 120 Milyar TL, OKS tarafından ise 8-9 Milyar TL civarında fon büyüklüğüne gelindiğini, 2020 yılı itibariyle OKS'den caymış kişilerin tekrar sisteme girmesi ertelenmesinin gündemde olduğunu dile getirerek, "Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında yeni düzenlemler düşünülüyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi OKS'nin biraz daha gelişmiş hali. İşçiler, Memurlar ve mevcut emekliler hepsini kapsadığını dile getirdi. Türkiye'de SGK, Hazine ve Maliye Bakanlığı sadece bu sistem üzerinden yeni reform yapacaklarını dile getirdi.


Panelde BES ile ilgili güncel durum hakkında bilgi veren Kuruca, Gönüllü BES’te 120 milyar TL, OKS tarafında ise 8-9 milyar TL civarında bir fon büyüklüğüne ulaşıldığını söyledi. 2020 itibariyle OKS’den caymış kişilerin tekrar sisteme girmesi konusunun ertelenmesinin gündemde olduğunu belirten Kuruca; “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında OKS ile ilgili bir takım yeni düzenlemeler düşünülüyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi OKS’nin biraz daha geliştirilmiş hali. Konuyla ilgili çalışmalar halen devam ediyor. Sektör olarak bizler de bu sürece katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Aslında burada, Türkiye’nin sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilir olması, ekonomik refahının daha yüksek noktalara taşınabilmesi, bireylerin emeklilik dönemleri için ciddi bir birikim yapması hedefleniyor.

Bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak aracın da Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun ne şekilde dizayn edileceğini, 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilecek çalışmalarda biraz daha somut olarak göreceğiz. Beklentimiz sistemin 2021 yılında hayatımıza gireceği yönünde” diye konuştu. BES’TEKİ BÜYÜME İYİ AMA YETERLİ DEĞİL Kuruca, “Toplam fon büyüklüğümüz 130 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Katılımcı sayısına baktığımızda ise gönüllü BES’te yaklaşık 7 milyon; OKS tarafında 5,3 milyon, yani toplamda 12,3 milyon vatandaşımızın BES’te yer aldığını görüyoruz. BES tarafında elde edilen büyüme elbette güzel fakat Türkiye için yeterli değil” dedi. 2019’un BES katılımcıları açısından oldukça iyi bir sene olduğunu da ifade eden Kuruca; “Geçtiğimiz yıl fon tipine göre yüzde 20 ile 40 arasında getiriler söz konusu oldu. Devlet katkısının ve reel getirilerin birleşmesi ile BES uzun sürede önemli bir yatırım aracı haline geliyor” dedi.

Maaş Hesaplama bile değişecek!

Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde maaşta ödenecek. Bu fon sayesinde maaşlarda işveren ve işçiler arasında bir bağlantı kurulacak. Emeklilikte Berat Albayrak'ın dediği reform haberi tam olarak bu gibi görünüyor. Berat Albayrak Tamamlayıcı Emeklilik'le ilgili maaş düzenlemesini duyuracak.

Ser verdi, Sır Vermedi!

Bu kararın resmi duyurusu sorulan bakan, Ser verdi sır vermedi. Bu açıklama için büyük bir tarih düşünülüyor. Tarih sır gibi saklanıyor ancak ilk olarak yine bizim okuyucularımız haberi alacak.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR