Microsoft GitHub'ı Neden 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı?

Yazılımcıların sürekli kodlarını yükleyip, kodlarını paylaştığı dünyanın en büyük yazılımcı kod havuzu olarak kabul edilen GitHub, Microsoft tarafından çılgın bir hamleyle satın alındı.

Microsoft GitHub'ı Neden 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı?
Yayın Tarihi: 5.06.2018 10:52:00

Uzun süredir bilişim kulislerini meşgul eden çok önemli bir satın alma işlemi sonuçlandı. Kimisi GitHub için 7.5 Milyar dolar çok dedi, kimisi Microsoft için zıplama hemlesi dedi. Öncelikle kısaca bir GitHub'dan bahsedelim.

GitHub Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknoloji ve yazılım dünyasından biraz daha uzak olanların pek de adına aşina olmadığı GitHub aslında dünyanın tüm teknoloji ve yazılım geliştiricilerinin yakından takip ettiği, bazen örnek kodlar ararken, bazen kodlarını kayıt ederken ve diğer takım arkadaşlarıyla paylaşırken kullandığı bir platform.

Aslında GitHubbir sosyal medya aracına benzetmek yanlış olmaz. Nasıl fotoğraf çektiğimizde bunu Instagram'dan paylaşıyoruz aynı şekilde bir yazılımcı ilginç bir kod geliştirdiğinde bunu GitHub'dan paylaşmak ister. Bu sayede hem kendi popülerliğini ön planı çıkarır hem yazdığı kod bir havuzda kalmış olur hem de bu kodu tüm yazılımcılar görür ve ilham alır.

GitHub'ın sadece kod paylaşma dışında aynı zamanda ücretli üyeliklerle bir kod saklama alanı olarak da düşünebiliriz. Yazmış olduğumuz kodların bir kopyasını GitHub hesabımızda saklayabiliriz. 

Dünyanın çeşitli ülkelerinden kişilerle iletişime geçip ortak kod ve proje geliştirme yapabiliriz. 

GitHub Gerçekten 7.5 Milyar Dolar Eder Mi?


Aslına baktığımızda yüzeysel olarak bu işe yarayan GitHub dünyanın en değerli yazılım şirketleri arasında gösteriliyor. Kimine göre 3 milyar dolar kimine göre 5 milyar dolar değer biçilen GitHub, bir kaç senedir pek de hamlelerini duymadığımız Microsoft'un radarına takıldı. 

Piyasa değeri 3 ila 5 milyar dolar kabul edilen GitHub için Microsoft 7.5 milyar dolarlık teklif yaptı ve satış gerçekleşti. Kimine göre haddinden fazla değer verilmiş olsa da Microsoft bu hamleyle gücüne ve markasına güç katacak bir hamlede bulundu. Eğer Microsoft bu değeri bu şirkete biçtiyse mutlaka geleceğe dönük ciddi planlar ve yatırımlar yapacak.

Microsoft GitHub'ı Neden Satın Aldı?

Microsoft'un GitHub'ı satın alması aslında Microsoft teknolojileri kullanarak yazılım geliştirenler için ileride mutlaka bir artı sağlayacak. Microsoft ürün ve hizmetlerinin GitHub ile tam uyumu çok yakında sağlanabilecek. 

Aslında Microsoft sadece GitHub'ı satın almadı, GitHub üzerinde yazılım yapan 26 milyon yazılımcının kodlarına erişim de sağlamış oldu. Sadece yazılımcıların kodlarına değil, yazılımcılara da erişim sağlamış oldu. Peki bu ne demek oluyor?

Yazılım alanındaki bazı konularda Microsoft zaten lider. İşletim sistemi konusunda birçok laptop ve masaüstü bilgisayar Microsoft ürünü (Windows) kullanıyor. Ayrıca hepimiz ofislerimizde hemen hemen Word, Excel, Power Point, Outlook gibi araçları kullanıyoruz. Veri tabanı olarak çoğu şirket MSSQL veritabanı sistemine sahip. Ancak bu Microsoft için yeterli mi? Sanıyoruz ki yeterli değil ki böyle bir adım attı.

Özellikle Windows phone tarafında zayıf olan Microsoft büyük ihtimalle 26 milyon yazılımcıya erişimini bu tarafa yoğunlaştıracak. Uygulama konusunda Apple ve Android marketler çok daha aktif ve etkin kullanılırken Microsoft uygulamala marketi bu kadar etkin değil. Geleceğin mobil çağ olduğu düşünülürse, nesnelerin interneti sanayi 4.0 ve yapay zeka gibi kavramların artık dilimizin bir parça olduğu kaçınılmazsa, Microsoft'un da bu tarafta büyük istemesi çok ama çok normal.

Süleyman Çetiner
Boxer Dergisi
Yayın Direktörü
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR