Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Bu Paralar Toplu Olarak İade Edilecek

Prim ödemelerini tamamlayamayan ancak yaş şartını sağlayan vatandaşlara SGK'dan toplu para iadesi! Prim şartını tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali de bulunmayan vatandaşlar, SGK'dan prim ödemelerini toplu olarak geri alabiliyorlar.

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Bu Paralar Toplu Olarak İade Edilecek
Yayın Tarihi: 29.04.2020 14:29:00

Prim ödemelerini tamamlayamayan ancak yaş şartını sağlayan vatandaşlara SGK'dan toplu para iadesi! Prim şartını tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali de bulunmayan vatandaşlar, SGK'dan prim ödemelerini toplu olarak geri alabiliyorlar. Başvuru şartıyla SGK'dan prim ödemelerinizi geri alabilirsiniz! Yaş şartını sağlamasına karşın prim ödeyip gerekli 7200 ve 9000 gibi prim günlerini tamamlayamayan ve ileride de borçlanma yoluyla dahi tamamlama ihtimali bulunmayan vatandaşlar SGK'ya verecekleri dilekçe ile toplu para iadesi alabiliyor. Peki toplu para iadesi nasıl yapılır? Kimler toplu para iadesi alabilir? Detaylar haberimizde...

Milyonlarca vatandaş yaş ve diğer şartları tamamlamasına karşın prim ödeme gün sayısı ve prim ödemelerini tamamlayamadığı gerekçesiyle emekli olamıyor. Bu süreçte emekli olmak için gerekli prim gün sayısına ulaşamayan ve yeterli prim ödemesi yapamayan vatandaşlar SGK'dan toplu para iadesi alabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu primleri sigortalıya geri ödemektedir. Memurlar da prim şartını tamamlayamadıkları durumlarda kesenek iadesi yoluyla bu paraları toplu biçimde geri alabilmekteler. Pek çok kişinin merak ettiği toplu para iadesiyle ilgili detaylar haberimizin devamında sizlerle...

KİMLER TOPLU PARA ALABİLİR? 

Yaş ve diğer şartları tamamlamasına karşın prim ödeme gün sayısı ve prim ödemelerini tamamlayamadığı gerekçesiyle emekli olamayanlar SGK'dan toplu para iadesi alabiliyor. Memur veya işçi, kim olursa olsun Kurum'dan toplu para iadesi alabilmektedir. Ancak memurlarda toplu para iadesi kesenek iadesi şeklinde yapılmaktadır.

TOPLU PARA ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?


SGK'dan toplu para iadesi alabilmek için 2 şart aranmaktadır. Buna göre SGK'ya toplu para iadesi için başvuruda bulunacak kişinin hali hazırda Sigortalı bir işte çalışmaması veya kendi işini (Bağkurlu olarak) yürütmüyor olması gerekmektedir. İkinci şart ise emeklilik şartlarından ikisini yani sigortalılık süresi (erkeklerde 25 yıl kadınlarda 20 yıl) ve yaş şartlarını tamamlamış, prim ödeme şartını tamamlayamamış olmaktadır. Bu 2 şartı taşıyan vatandaşlara SGK'dan toplu para iadesi yapılabilmektedir.

MİRASÇILAR DA TOPLU PARA İADESİ ALABİLİR

Emekli olamayan ve primlerini iade olarak geri almak isteyen vatandaşların vefat etmesi durumunda, vefat eden sigortalının kanuni mirasçıları da Kurum'a başvuruda bulunarak toplu para iadesi alabilirler. Ancak mirasçıların SGK'dan dul veya yetim aylığı almıyor olması aranmaktadır.

TOPLU PARA İADESİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

SGK'ya bir dilekçe ile başvurarak bu durumda Toplu para iadesini isteyebilirsiniz. SGK re'sen primlerin toplu olarak iadesi işlemini gerçekleştirmediğinden hak sahibinin başvurusu aranıyor. 4/A'lı çalışanlara hem işçi hemde işveren primleri, 2008'den sonrası dönem için ise sadece işçi primleri, 4B'liler için ise 2008 öncesi ve sonrası ayrımı olmaksızın ödedikleri tüm primler Kurum tarafından iade edilecektir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR