Milyonlarca Vatandaşın Merak Ettiği Bakanlık Ev Kira Yardımı, Barınma, Onarım ve Eşya Yardım Başvuruları Başladı

Devlet tarafından vatandaşların çok daha sağlıklı ve kullanışlı yaşam alanlarına sahip olabilmeleri için sunulan dört adet barınma yardımı bulunuyor. Haber yazılarımızda barınma yardımlarının neler olduğuna dair pek çok bilgiye yer veriyoruz.

Milyonlarca Vatandaşın Merak Ettiği Bakanlık Ev Kira Yardımı, Barınma, Onarım ve Eşya Yardım Başvuruları Başladı
Yayın Tarihi: 11.09.2020 22:34:00

Devlet tarafından vatandaşların çok daha sağlıklı ve kullanışlı yaşam alanlarına sahip olabilmeleri için sunulan dört adet barınma yardımı bulunuyor. Haber yazılarımızda barınma yardımlarının neler olduğuna dair pek çok bilgiye yer veriyoruz. Barınma yardımlarıyla ilgili vatandaşların en merak ettiği konuların başındaysa başvuruların nasıl yapılacağı geliyor. Barınmayla ilgili olan yardımlara nasıl başvuru yapılacağı ve hangi adımların izleneceği pek çok vatandaş tarafından merak ediliyor. Konuyla ilgili tüm detaylara ve başvuruyla ilgili izlenecek adımların neler olduğuna yazımız içeriğinden ulaşılabiliyor.

Barınma yardımları farklı kamu kuruluşları tarafından vatandaşlara sunuluyor. İlgili yardımlar için başvuruda bulunmak ve istenen şatları sağlamak gerekiyor. Bunları yapmış olan vatandaşlar oldukça önemli avantajlar elde ediyorlar. Barınma yardımlarından fayda sağlamak isteyenler hem başvuru işlemlerini takip etmeliler hem de kendilerinden istenen şartları sağlamış olmalıdırlar.

Devlet Barınmayla İlgili Hangi Yardımları Sağlıyor?

Devletin sunduğu barınma yardımlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yürütüyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün tüm yurtta farklı noktalarda faaliyet alanları bulunuyor ve yardımlar bu alanlardan vatandaşlara ulaştırılıyor. Vatandaşa sunulan barınma yardımları genel anlamda dört ana grupta toplanıyor. Yardımlar barınmayla ilgili her alanı kapsıyor ve bu noktada vatandaşa destek oluyor.
Vatandaşa sağlanan barınma yardımları aşağıdaki şekildedir:
  • Ev Yapımı İçin Yardım (Betonarme): Bu yardımda tutar 40,000 TL’ye dek uzanıyor.
  • Ev Yapımı İçin Yardım (Prefabrik): Bu yardımda tutar 30,000 TL’ye dek uzanıyor.
  • Ev Onarımı Yardımı: Mevcut yaşanılan evde onarım ve tadilat için 20,000 TL’ye kadar destek sağlanabiliyor.
  • Ev Eşya Yardımı: Ev için eşya ihtiyacı bulunanlara ödeniyor ve 5,000 TL limitli bir yardım sağlanıyor.

Yardımları Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan barınma yardımlarından faydalanabilmek için vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi olmaları gerekiyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi olduklarının da kanıtlanması lazım geliyor. Barınma yardımı çok sağlıksız koşullarda kalan vatandaşlar için sunulan bir yardım niteliği taşıyor. Yani yardımdan faydalanacak olanlar kaldıkları yer barınma açısından çok sağlıksız olan vatandaşlardır. Ayrıca bir diğer şart da gelirle ilgilidir. Kişi başı gelir, asgari ücret üçte bir oranından daha az olmalıdır. Barınma yardımları bahsi geçen şartlara bağlanmış olan yardımlardır. Verilen desteklerin boşa gitmemesi ya da ihtiyaç sahiplerinin mağdur olmaması adına tüm sürecin bu şartlar altında yürütülmesi oldukça önemlidir.

Yardım Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Barınma yardımlarıyla ilgili başvurular Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. İlgili yerde başvuru işlemleriyle ilgili izlenecek tüm adımlar vatandaşa bildiriliyor ve sürecin nasıl ilerlediği de yine vatandaşa bu yerden söyleniyor. Barınmayla ilgili olarak yardım ihtiyacı olanlar ilgili kurumlardan başvuruda bulunabilirler. İstenen şartları taşıdıkları ve başvurularını yaptıkları zaman barınma yardımından faydalanabilirler.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR