Modern Ayrıcalıklar Yönünden Saparsa: Neel Kolhatkar

Eşitlik, azınlık, rölativizm.. Son yıllarda dünyada görünürde sosyal eşitlik adı altında birleştirilen gençlik arka planda potansiyel bir tehlikeyi açığa mı çıkartıyor?

Modern Ayrıcalıklar Yönünden Saparsa: Neel Kolhatkar
Yayın Tarihi: 27.07.2018 16:14:00

Avustralyalı komedyen Neel Kolhatkar eleştirilere aldırmadan dikkat çekici görüşleriyle yükselişini sürdürüyor. Son olarak da YouTube'da oldukça düşündürücü bir kısa film gözlerden kaçmadı. Genel olarak ayrıcalık, kültürel haklılık gibi konular üzerine tartışma yaratan videolara sahip olan Kolhatkar'ın, bu son videosu günümüz görüşlerini gösteriyor. Son yıllardaki eşitlik düşüncelerinin geldiği noktayı bir hicivle ele alan komedyen, feminist ve sosyal adalet savaşçılarından tepki çeksede videoyu anlayanlar için birçok şeyi sorgulatmayı başardı.

Kolhatkar gelen bu eleştirelere alışkın olsa da Her kesimden siyasi görüşe sahip insanların filmden zevk almaları konusunda gurur duyuyorum, ancak yaratıcısı olarak asla muhafazakâr bir ifade olarak tasarlanmadığını açıkça belirtmem gerekiyor. 

Filmin özü, bilimin ve aklın değerlendirilmesidir. Ne kadar kapsamlı politik doğruluk, bu değerlerin peşinde koşmayı engelleyebilir.


Şahsen, küçük hükümet ve serbest piyasa gibi birçok muhafazakar ilkeye katılıyorum ama aynı zamanda bir ateistim ve aşırı miktarda dinin aynı etkiye sahip olabileceğine inanıyorum. 

Herkesin filmden zevk alması ve kendi anlamlarını çıkarmasıyla ilgili bir sorunum yok, sadece beni bir muhafazakârlık şampiyonu olarak tutmayın." diyerek yanıt verdi..

Ayrıcalıkları kaldırmak isterken, ayrıcalık yaratan bir görüşün nasıl tehlikeye dönüştüğün anlatan kısa filmimiz şu;

Duyarın akıl yönünden saparak aşırıya kaçtığı, sosyal medyanın politik doğruluk adı altında yetiştirilen aşırı duyarlı bir kültürün potansiyel bir faşiste kullanım alanı açmasını eleştiren video doğru yada yanlış ancak tam olarak günümüz durumunu anlatıyor.Mülteci sorunuyla kıvranan Avrupa'dan, Ortadoğu gibi bir yerde seküler kalmaya çalışan bir ülkeye gelinen noktaları düşünürsek... Ortadoğu'da ince ince işlenerek çivilenen kurulum ayarlarının sorgulanmadan copy paste sosyalizm kavramlarıyla oynanarak verilen tavizlerin nelere yol açtığı düşünüldüğünde de video aslında birçok şeyi derinlemesine anlatıyor.  
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR