SGK'dan Emeklilik Bekleyenlere Müjde! Emeklilik Yaşı Düşüyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan emeklilik bekleyenlere büyük müjde! SGK'dan vatandaşa iyi haber geliyor mu? Emeklilik yaşının düşmesini bekleyenlerin gözü kulağı SGK'da! Medyada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile birlikte diğer tüm Sigortalı çalışanları ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı!

SGK'dan Emeklilik Bekleyenlere Müjde! Emeklilik Yaşı Düşüyor
Yayın Tarihi: 13.01.2020 20:30:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'dan emeklilik bekleyenlere büyük müjde! SGK'dan vatandaşa iyi haber geliyor mu? Emeklilik yaşının düşmesini bekleyenlerin gözü kulağı SGK'da! Medyada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile birlikte diğer tüm Sigortalı çalışanları ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı! Peki yeni emeklilik yaşı kaç olacak? Emeklilikle ilgili son SGK gelişmesi haberimizde...

Emeklilik yaşıyla ilgili son dönemde gündem yoğun şekilde sürüyor! Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Seçimi kaybetsem de yokum." açıklamasının ardından planlar boşa çıkarken SGK'dan flaş bir gelişme yaşandı! İşçiler için yıpranma payı tanınması gündeme geldi. Yeni düzenleme ile birlikte işçilerin yıpranma payından yararlanması için 3600 gün şartı esnetilecek! Bu sayede 2008 öncesi çalışma süreleri de emeklilik yaşında hesaba katılmış olacak. Böylece emeklilik yaşı da düşecek! 


Emeklilik yaşını 2,5 yıl düşürmesi beklenen yeni düzenleme SGK'dan geliyor! Emeklilik için çalışanlara, bazı meslek gruplarında tanınan yıpranma payı için yeni düzenleme yolda! Yıpranma payından yararlanmak için aranan en az 3600 gün prim ödeme şartı esnetilecek! Bu yolla emekli olmayı bekleyenler 2,5 yıl erken emekli olabilecekler. 2008 yılı öncesi çalışma süreleri, sistemde yaş haddinden indirilerek hesap ediliyordu. Yeni düzenleme çerçevesinde 5510 sayılı Kanun'la birlikte 5 yıllık yıpranma payı hakkı bulunan bir çalışan, bu sürenin yarısını yani 2,5 yılını emeklilik yaşından indirebiliyor. Bu yolla örneğin; 52 yaşında emekli olabilecek bir kişi 49,5 yaşında emekliliğe ayrılabiliyor. 

SGK'DAN ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI

SGK Daire İşleri Başkanlığı da söz konusu düzenlemeyle ilgili çalışmaları doğruladı. Bazı meslek grupları için tanınan emeklilikte yıpranma payı ile erken emeklilik mümkün olabilecek. Yıpranma hakkı bu yolla binlerce hatta yüz binlerce çalışan için erken emeklilik anlamına gelebiliyor. Yıpranma payı için aranan 10 yıl - 3600 gün prim ödeme şartında sağlanacak esneklik ile yıpranma sürelerinin emeklilik yaşına etkisi daha da belirgin hale gelecek.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR