Son Dakika Genelgesi! İçişleri Bakanlığı Yeni Korona Virüs Genelgesi Yayınladı!

Yeni koronavirüs genelgesi neleri içeriyor? Nikah ve düğün salonlarına yeni kısıtlamalar. 81 İlde uygulanacak genelgenin içerikleri...

Son Dakika Genelgesi! İçişleri Bakanlığı Yeni Korona Virüs Genelgesi Yayınladı!
Yayın Tarihi: 6.11.2020 09:24:00

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda 81 ili kapsayan koronavirüs ek tedbirlere ilişkin yayımlanan genelgeye göre, yeme ­içme yerleri, kahvehaneler, kuaförler, nikah, tiyatro, sinema, konser, spor salonları saat 22.00'de kapanacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GELEN 81 İLDE UYGULANACAK KORONAVİRÜS GENELGESİ NELERİ KAPSIYOR?

İçişleri Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlara göre 81 ili kapsayan koronavirüs genelgesi yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda uygulamaya geçirildiği belirtilen genelgede, salgının tüm ülkede etkisini göstermeye devam ettiği ve vaka sayılarında ciddi oranda artış yaşandığı ifade edildi.
Genelgede kapsamına göre market, otogar, ulaşım aracı, alışveriş merkezi gibi yerlerde yoğunluğun azaltılması için 10 günlük süreçte denetimler yapılacak.
Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan, kurallara aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanmaya başlanacak. Vali ve kaymakamlar denetiminde yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak.Genelge İçeriğinde Neler Yer Alıyor?


Genelgede, koronavirüsün yayılmasını önlemeye ilişkin birçok karar alındığı belirtilerek şunlar açıklandı:
""Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu çerçevede 3 Kasım'da Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda 81 ilimizi kapsayacak şekilde, Sağlık Bakanlığı 'Kovid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' ile ilgili genelgelerimizde belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetim faaliyetlerinin vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazar yeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı, cadde/sokak, park ve bahçeler, alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşmasının sağlanması, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere ağırlık verilecek. Evlere paket servis ve gel ­al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-­içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın), kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi iş yerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, saunaların en geç saat 22.00'de kapanmaları sağlanacak."


Kamu ve Özel Sektörde Esnek Çalışma Saatleri Uygulanacak

Esnek çalışma saatleri ile ilgili genelgede, şu ifadelere yer verildi:

"26 Ağustos tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanması, ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları göz önünde bulundurulmak suretiyle il genelinde mesai saatlerinin başlama ve bitiş dönemlerinin İl Pandemi Kurullarında değerlendirilerek il geneli için bir planlamaya gidilmesi, mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06.00'dan itibaren kademeli olarak başlatılarak ara dinlenmesi dahil olmak üzere saat; 06.00­-15.00, 06.30­-15.30, 07.00­-16.00, 07.30­-16.30, 08.00­-17.00, 08.30­-17.30, 09.00­-18.00 mesai/vardiya uygulamalarına geçilmesi, vatandaşlarımızın bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas edilmemesi ve ev ziyaretlerinden kaçınmaları konularında bilgilendirici/bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık verilmesi, gerektiği değerlendirilmektedir."


HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR