Son Dakika Rusya ve Türkiye anlaştı! Askerimiz İdlib'den geri dönecek mi?

Son Dakika Rusya ve Türkiye anlaştı. Rusya ve Türkiye İdlib konusunda anlaştı.Rusya ve Türkiye, Suriye/İdlib konusunda bir anlaşmada mutabık kaldı. Peki anlaşma şartları ne? Askerimiz İdlib'den çıkacak mı geri dönecek mi?

Son Dakika Rusya ve Türkiye anlaştı! Askerimiz İdlib'den geri dönecek mi?
Yayın Tarihi: 5.03.2020 19:45:00

Son Dakika Rusya ve Türkiye anlaştı. Rusya ve Türkiye İdlib konusunda anlaştı.Rusya ve Türkiye, Suriye/İdlib konusunda bir anlaşmada mutabık kaldı. Peki anlaşma şartları ne? Askerimiz İdlib'den çıkacak mı geri dönecek mi?

Putin ve Erdoğan anlaştı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasında İdlib konusunda mutabakata varıldı. Detaylar ortak basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulacak. İdlib konusunda ateşkes olduğu ilk gelen bilgiler arasında.

Erdoğan: Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecek

-Öncelikle sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Bölgemizde kritik gelişmelerin cerayan ettiği dönemde Sayın Putin ile yeniden bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Suriye'deki durumu ve İdlbi'deki gelişmeleri ele aldık. Yaklaşık 6 saat süren bir görüşme yaptık. Farklı görüşte olduğumuz tüm konuları ayrıntılarıyla görüştük. Türk Rus münasebetinin derin, tarihi kökleri vardır. 5 asrı aşan bu tarih, iki devletin ve halkın karşılıklı etkileşiminin de bir tarihidir. Bu tarihi ortak çıkar temelinde ilerletmek en büyük arzumuzdur. Bu sene üst düzeyli iş birliği konseyin toplantısı için Sayın Putin'i ülkemize bekliyoruz.

-Soçi mutabakatına göre İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi muhafıza edilecek ve statükonun korunması için gerekli tedbirler alınacaktır.. Rejimin doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları, İdlib'de tesis ettiğimiz sükuneti bozmuştur. 1. dereceden sorumlu, bölgedeki istikrarı hedef alan rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

- Gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etmek ve ateşkesi kontrol etmekle yükümlüdür. Rusya'yla tesisi korumak için vardığımız mutabakat nedeniyle sahada çok daha aktif şekilde yer aldık. Bölgede bulunan Rus güçleriyle koordinasyonu sıkı tutmaya özen gösterdik. Rejimin doğrudan askerlerimizi hedef alan saldırı nedeniyle yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu gece 00:01’den itibaren İdlib’de ateşkes yürürlüğe girecektir


İŞTE O BELGELER!


Çavuşoğlu: "İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır."

Çavuşoğlu: "Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır"

Çavuşoğlu: "M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak"


Askerlerimiz geri dönecek mi? Anlaşma şartları ne?

Anlaşma şartlarını birazdan Putin ve Erdoğan açıklayacak. Askerimiz geri dönecek mi İdlib'de kalacak mıyız birazdan belli olacak. 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR