TBMM'den Yeni Erken Emeklilik Yasası: Kimler Faydalanacak, Şartlar Neler?

TBMM'den Yeni Erken Emeklilik Yasası: Kimler Faydalanacak, Şartlar Neler?

TBMM'den Yeni Erken Emeklilik Yasası: Kimler Faydalanacak, Şartlar Neler?
Yayın Tarihi: 18.10.2023 19:15:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Ekim'de açılmasıyla birlikte gündemdeki ilk konu erken emeklilik oldu. Erken emeklilikle ilgili alınacak karar milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni düzenlemelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

En merak edilen konuların başında, erken emeklilik için gerekli prim gün sayısı ve emeklilik yaşı geliyor. Bakan Işıkhan, 5 yıl önce emekli olma hakkının getirileceğini ve Bağ-Kur prim gün sayısının 7200'e indirilmesi için çalışmaların başlatıldığını duyurdu. Bu haber, esnafı erken emeklilik için gün saymaya başlatırken, torba yasayla Bağ-Kur'lu vatandaşların prim şartının 9 bin günden 7200 güne düşürüleceğini gösteriyor.

Yeni erken emeklilik yasa çalışmalarına göre, küçük esnaf, Bağ-Kur ve SSK prim eşitlemesinden yararlanacak. Ayrıca 1800 gün prim ödeyen Bağ-Kur sigortalıları, 5 yıl az prim ödeyerek emekli olabilecekler. Ancak, büyük işletme sahipleri ve bilanço esasına göre defter tutan şirket sahipleri bu düzenlemeden faydalanamayacaklar.

Erken emeklilik için belirli şartlar aranacak, bu şartlar arasında SGK giriş yılı ve prim sayısı da bulunacak. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar ve istenilen diğer şartları sağlayanlar erken emeklilik hakkına sahip olacaklar. Ancak yeni düzenleme geçmişe dönük prim iadesi yapmayacak ve 7200'den fazla prim ödemiş olanlar aradaki farkı talep edemeyecekler. Bağ-Kur'dan SSK'ya geçenler ise çalışma süresi ve prim gün sayısı koşullarını karşıladıklarında Bağ-Kur kapsamında erken emekli olabilecekler.

Bu yeni yasa, milyonlarca kişinin erken emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürme umuduyla gün saymaya başlamalarına neden oldu.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR