Türk Hava Kurumu'na kayyum atandı! İşte başkanlığa atanan isimler

Başkan Erdoğan, Türk Hava Kurum için "Bu kurum ile bir yere varamayız, kısa sürede masaya yatıracağız" demişti. Ardından bu konu için düğmeye basılmasıyla Türk Hava Kurumu yönetimine eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı'nın yanı sıra Adnan Zengin ve Abdullah Kaya kayyum olarak atandı.

Türk Hava Kurumu'na kayyum atandı! İşte başkanlığa atanan isimler
Yayın Tarihi: 16.10.2019 15:02:00

Yönetim kurulu üyelerinin birçoğu yönetimden ayrılmasıyla hukuksuzluk olmamasını isteyen kurumun avukatı kayyum talep etmişti. Bu talep üzerine mahkeme Türk Hava Kurumu Başkanlığı’na Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik yönetim kayyumu atanmasına hükmetti.

Yaz aylarında İzmir'de yaşanan orman yangının söndürülememesinin ardından İçişleri Bakanlığı kurumda usulsüzlük olduğunu söyleyerek Türk Hava Kurumu’nda görev yapmış yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıklanmıştı.

THK'den konuyla ilgili yapılan açıklamada kurumun geçmişten gelen 1,4 milyar lira borcu olduğu ifade edilerek, "Uluslararası bağımsız denetim kurumunun yaptığı çalışmalar sonucu THK’nın tüm şirketlerinin iflasta olduğu, tüm mallarının hacizli olduğu tespit edilmiş, idari ve adli kovuşturmayı gerektiren onlarca dosya ortaya çıkarılmıştır" ifadesi kullanılmıştı. Vakıfbank aracılığıyla borçlarını yapılan kurumdan yapılan açıklamada Erdoğan'ın talimatı ile borçları yapılandırma kararı aldıklarını ifade edilmişti.

Sonrasında bu konuya el atacaklarını söyleyen Erdoğan'ın isteği doğrultusunda soruşturma başlatıldı ve Türk Hava Kurumu’na kayyum atıldı. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR