Uykusuzluğa Son Nokta

Uyuyamıyorum üstüme uyku atın diye sosyal mecralarda tonlarca mesaj atan insanların sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Uykusuzluğa Son Nokta
Yayın Tarihi: 22.08.2019 17:39:00

Bitter Çikolata Her Yerde

Uykusuzluğun nedenlerinden biri de magnezyum eksikliğinden kaynaklıdır.  En sağlıklısı ve yararlısı olarak Ispanak var. Mırın kırın edip yüz buşurturmayın başka seçeneklerde var. Fındık,fıstık,balık,ceviz ve bitter çikolatadır. Tabi siz bu saydıklarımdan işinize geleni yiyiceksiniz orası ayrı. 
 

Cep Telefonu Kullanımı

Sabah kalktığımızda ilk elimize telefonu alır, gece yattığımızda kitap yerine telefonumuz ile uyuruz. Peki bu ne kadar doğru? Yaydığı radyasyon nedeniyle fiziken ve ruhen verdiği büyük zararlar bir kenara yaydığı ışık uyumanıza engel olur. “Ama ben en kısıkta telefona bakıyorum.” Aması maması yok en düşükte bile olsa yaydığı ışık gözlere de zarar, uykusuz kaldığınız için tüm vücut dengenizi de bozar. Göz bozukluğundan görememeye kadar gider. Kitabınız varsa kitabınızı okuyun ya da partnerinizi okuyun, dinleyin. Daha sağlıklı ve daha huzurlu olacaksınız. 

 

Kapkaranlık Oda

Işıl ışıl hayatınızı sabah güneş ışığına bırakın ve  akşamları uyumadan önce ışıkları kapatın. Karanlıkta uyumak uykunuzu tam anlamıyla almanıza yardımcı olur. Melotonin hormonu, gece saat 21.30 gibi salgılanmaya başlar ve 02.00-03.00 arası en yüksek olduğu zamandır. Melotoninin salgılanması için gece bu saatler arasında uykuda olmak ve karanlıkta olmak gerekmektedir. Bu sayede hornonlar düzene giriyor ve kilo kontrolü sağlanıyor. 

 

Hafta Sonu Uykusuna Son

Hafta içi iş çıkışı arkadaşlarla partylerde eğlenirken “hafta sonu bol bol uyurum” fikrinizi bir kenara acilen atın. Çünkü hafta sonu birden uyumak vücudun dengesini bozar ve o uykudan iyi bir sonuç elde edemezsiniz. Hormonlar dengesizleşir ve kilo alımınız hızlanır.  Her gün 30 dakika bile az uyumak obezite ve diyabet riskini artırıyor. Sağlıklı bireyler bunu onaylarken uykucu bireyler bu ne diyor. Az uyu çok yol al.

 

Kafinsiz Hayata Geçiş

İş hayatında olan bireylerin en iyi dostu olan kafein aslında düşman mı?  Dostunu yakın tut düşmanını daha yakın politikası burada geçmez. Kafeinin yüksek tansiyonu olmayanlara faydası bile var. Günde bir fincan türk kahvesi içmek metabolizmayı hızlandırır. Ancak saat 16:00’ dan sonra çay ve  kahve gibi kafeinleri kullanmamaya özen gösterin.

 

Biri Alkol Mü Dedi? 

İçmeyi sevenler bu durumu hiç sevmeyecek. “ “Bir kadeh içiyim de rahat rahat uyuyayım” lafları yalan dolan. Uyumak için yapılan en sık ve en büyük hatalardan biridir. Alkol hücresel bir zehirdir ve kronik biçimde tüketildiğinde başta depresyon ve kaygı bozuklukları olmak üzere birçok ruhsal hastalığı tetikler. Uyumanızı kolaylaştırmaktan ziyade uzun vadede uyku sorunlarınız bile olmaya başlar. 

 

Sen İstiyor Duj

Özellikle kış ayında yorgun bir işten sonra sıcacık evinize gelip sıcak bir duş almak. Şuan bile rahatlıyorum. Duştan sonra yumuşacık yatağınıza uzandığınız andan itibaren uyumaya başlıyorsunuz.  Ilık bir süt içmek ve bitki çayları tüketmek  gibi geçici uyku çözümleri de vardır. Ancak uykusuzluğunuz kronikse doktora görünmekte fayda var.

 

Yatak Odası Televizyonu

Yatakta uzanırken televizyon izlemek ne kadar cazip gelse de uykusuzluğa da “merhaba” diyor. Televizyondan çıkan ışıklar uykunuzu kaçırıyor. Yattığınız odada mümkünse tüm elektronik eşyaların hepsi kapalı olup, hiçbir ışık olmadan uyumak en sağlıklısıdır.  

 

Fazla Egzersiz Zararları

Özellikle masa başı çalışan bireylere spor şart oluyor. Düzenli spor yaptıkça gözle görülen düzelen vücutta spor yapma isteğini daha da çok arttırıyor. Ancak yatmadan 2 saat önce sporu bırakmak gerekiyor. Uyku öncesi yemek yemek, spor yapmak ve fazla sıvı tüketmek zararlıdır.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR