Yatırımcı arayanlar dikkat: Bu banka direkt olarak yatırımcı oluyor! Girişimciler, işletme sahipleri yararlanacak

Milyonlarca girişimci ve işletme sahibi kendine uygun bir yatırımcı arayıp o yatırımcıdan onay almaya çalışır. Ancak artık hiçbir girişimci ve işletme sahibi kendisi için yatırım yapacak kişileri aramasına gerek yok

Yatırımcı arayanlar dikkat: Bu banka direkt olarak yatırımcı oluyor! Girişimciler, işletme sahipleri yararlanacak
Yayın Tarihi: 9.08.2020 20:41:00

Milyonlarca girişimci ve işletme sahibi kendine uygun bir yatırımcı arayıp o yatırımcıdan onay almaya çalışır. Ancak artık hiçbir girişimci ve işletme sahibi kendisi için yatırım yapacak kişileri aramasına gerek yok. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan (TKYB) gelen açıklamaya göre yatırım yapılacak olan tüm alanlar için 10 yıla kadar vadeli yatırım desteği geliyor. Yatırım maksadıyla verilecek olan kredi tutarı yıllık yüzde 7,75 faiz oranı ile hem girişimcilere hem de işletmelere sunulabilecek. Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politikaları inceleyen ve kendisine uyarlayan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan (TKYB) vatandaşı sevindiren müjdeli haber geldi. İşte tüm detaylar…

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan (TKYB) gelen müjdeli haber ile milyonlarca girişimci ve işletme sahibi sevindi. Normal bankalardan ve Ticaret Odalarından daha düşük kredi verebilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) bu bağlamda bir nevi her markaya her işletmeye ve her girişimciye yatırım yapmış sayılacak. Çünkü verilecek olan kredi yıllık sabit yüzde 7,75 faiz oranı ile beraber geliyor. Aylık 0,64 kredi faiz oranına gelen bu yatırım teşvik desteği ile beraber toplam ayrılan bütçe 18 milyar TL olduğu belirtildi. 10 yıla kadar vadeli Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi imkanı sunabilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan (TKYB) 10 yıla kadar vade imkanı ise en sevindirici özelliklerinden bir tanesiydi.

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan yapılan açıklama ile anlaşılan en net noktalardan bir tanesi kesinlikle Türkiye’de hizmet vermek isteyen ve mevcutta hizmet veren tüm girişimci ve işletme sahiplerine ayrılan toplam bütçenin 18 milyar TL olduğu, kredinin yıllık yüzde 7,75 aylık ise yüzde 0,64 faiz oranına sahip olması ve 10 yıla kadar vade imkanı sunabilmesiydi. İthalatı azaltmanın ve üretim ile beraber ihracatın yükseltilebilmesi için tüm yatırım ve teşvik desteklerinin sağlanacağı ifade ediliyor. Ancak bu sayede dışa bağımlılığı azaltıp verimliliğimizi ve katma değerimizi yükseltebiliriz.


Açıklamada, "Yatırım teşvik belgesine sahip, kredinin amacına uygun ve öncelikli sektörlerde yatırım yapacak firmaların kullanımına açık olan kredi, döviz kurundaki dalgalanmaların yarattığı güvensizliğe karşı yatırımcıyı 10 yıla kadar vade ile TL güvencesinde ve sabit faizle koruyor" denildi.

Dünyanın ve Türkiye'nin salgın sürecinden geçtiğini belirten ve bu tür olağanüstü durumlarda kalkınma bankacılığının önemini bir kez daha hatırlatan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, ekonomiyi güçlendirmek üzere stratejileri doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini söyledi ve ekledi:

"Yeniden yapılandığımız 2019 yılında ekonomiye yeni kaynaklar kazandırdık. Sürdürülebilirliği doğa, ekonomi ve toplumlar için vazgeçilmez bir değer olarak ele aldık bununla birlikte, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına bağlılığımızı koruduk.

"Yatırım bankacılığında yeni ürünlerimiz ve Türkiye Kalkınma Fonu ile reel sektörü daha güçlü destekleyeceğimiz finansal araçlar oluşturduk. 2020'ye istihdam, ithal ikamesi ve yerlileştirme yatırımları için sağladığımız kaynakları, tüm süreçlerini ve sonuçlarını bizzat takip edeceğimiz nitelikli yatırımlara yöneltmek üzere güçlü bir motivasyonla adım attık.
"Sağlam ve öngörülmeyen risklere dayanıklı ülke ekonomilerinin oluşumuna katkıda bulunan kalkınma bankacılığının değeri, içinde bulunduğumuz şu zor günlerde daha da belirgin hale geliyor.

"Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası olarak misyonumuzu, hepimizi derinden etkileyen bu süreçten toplumumuzun en az hasarla çıkması için sürdürülen topyekûn mücadeleye de katkımızı Merkez Bankası'nın yeni kredi türünde işbirliği yaparak devam ettiriyoruz.
"10 yıla kadar vadeli 'yatırıma destek' TL kredisiyle sektörleri ve yatırımcıları destekleyerek korona virüs salgınının küresel çapta yarattığı belirsizliğin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasına da katkıda bulunacağız."
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR