Zeytinyağı Kullananlar Dikkat! 5'lik Tenekesi 85 Liraya Zeytinyağı Olmaz

Aldığınız yağ gerçekten zeytin yağı mı? Zeytinyağı fiyatlarında dikkat çeken açıklama. Hakiki zeytinyağı nereden alınmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Zeytinyağı Kullananlar Dikkat! 5'lik Tenekesi 85 Liraya Zeytinyağı Olmaz
Yayın Tarihi: 8.11.2020 09:00:00

Zeytinyağı alırken dikkatli olmalıyız. Aldığımız yağ hakiki zeytinyağı mı? Balıkesir’in Edremit Körfezinde zeytinyağı üretimi hızla devam ederken Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, “5’lik tenekesi, 85 liraya zeytinyağı olmaz” ifadesini kullandı.


"5'LİK TENEKESİ 85 LİRAYA ZEYTİNYAĞI OLMAZ"

Balıkesir'in Edremit Körfezinde zeytinyağı üretimi hızla devam ederken Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, "5'lik tenekesi, 85 liraya zeytinyağı olmaz" açıklmasında bulundu. Zeytin ve zeytinyağı üretim sezonu ile birlikte tağşiş (sahtecilik) olaylarının sektörü zor duruma soktuğunu söyleyen Kıvrak, tüketicileri bilinçli alışveriş yapmaları konusunda uyardı.
Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, "Tüketicilerimiz mümkünse üretim izni olan, resmi dükkanlardan alsınlar. Bu noktada en büyük sıkıntımız tağşişte yol boyları ve pazar yerlerinde yapılan tağşiştir. Üreticiyim diye vatandaşı kandırıyorlar. Aslında üretici oldukları söz konusu değil. Çok ciddi bir şekilde karışık yağ satıyorlar. Bu karışık yağ satan kişilerin herhangi bir şekilde zeytincilikle ilişkisi yok. Onların herhangi bir şekilde zeytinliği yok. Çünkü zeytinci arkadaşlarımız zaten ürünlerini mutlu bir şekilde satmak için genelde ya markalaşırlar ya da bağlı bulundukları kooperatiflere bu ürünü dökerler veya tüccarlar aracılığıyla satarlar" ifadelerini kullandı.

Zeytin ve zeytinyağı üretim sezonu ile birlikte tağşiş (sahtecilik) olaylarının sektörü zor duruma soktuğunu ifade eden Kıvrak, tüketicileri bilinçli alışveriş yapmaları konusunda uyardı.

Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, "Tüketicilerimiz mümkünse üretim izni olan, resmi dükkanlardan alsınlar. Bu noktada en büyük sıkıntımız tağşişte yol boyları ve pazar yerlerinde yapılan tağşiştir. Üreticiyim diye vatandaşı kandırıyorlar. Aslında üretici oldukları söz konusu değil. Çok ciddi bir şekilde karışık yağ satıyorlar. Bu karışık yağ satan kişilerin herhangi bir şekilde zeytincilikle ilişkisi yok. Onların herhangi bir şekilde zeytinliği yok. Çünkü zeytinci arkadaşlarımız zaten ürünlerini mutlu bir şekilde satmak için genelde ya markalaşırlar ya da bağlı bulundukları kooperatiflere bu ürünü dökerler veya tüccarlar aracılığıyla satarlar" dedi.


VATANDAŞI UYARDI! ZEYTİNYAĞI SEYYAR SATICIDAN ALINMAZ!
 

Zeytinyağının piyasada belirli bir fiyatı olduğunu ifade eden Mücahit Kıvrak, "Şu an
Türkiye'de zeytinyağı fiyatları, Tariş'in ve borsaların açıkladığı fiyatlar var. Bunun çok çok altında zeytinyağı satılıyor. 5'lik tenekesi 85 liraya zeytinyağı olmaz. Bu mümkün değildir. İçerisinde bir damla zeytinyağı yoktur. Tüketici bu noktada 'ucuza alıyorum' diye aldanmasın. Şunu unutmasın: Altın hiçbir şekilde seyyar satıcıdan alınmaz. Altın kuyumcudan alınır. Bu yüzden de zeytin ve zeytinyağı ürünleri de yine dükkanlarından üreticilerimiz ve mutlak surette üretim izni olan, bakanlık izni olan kişilerden alınmasında yarar var" dedi.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR