5 Dakika'da Kültürlenin! Ölmeden Önce Bilmeniz Gereken En Ünlü 20 Tablo

Ortamlarda sanat konusunda bilgili daha entel bir görünüm kazanmak ister misiniz? E bu kadar yıllık kültür tarihini bu yaştan sonra bilmek zor. O zaman klasik en bilinen tablolardan başlayarak kısa yoldan kültür gurusu olun.


Mona Lisa - Leonardo Da Vinci (İTALYA)
Resim kültürü diyince, adınız gibi bilmeniz gereken tablo. Hatta adınızı unutabilirsiniz ama Mona Lisa'yı bilmemezlik yapamazsınız. Bu dünyaca ünlü tablomuz tabi ki dünyaca ünlü ressam, Leonardo Da Vinci'nin eseridir.

Gelelim en önemli bilgiye. Eseri bu kadar ünlü yapan şey, Mona Lisa’nın yüzündeki mutlu ama hüzünlü ifade. Tartışmalara konu olan bu sır, bugün bile çözülebilmiş değil. Portrenin bir diğer özelliği de Sfumoto tekniğiyle (renk ve tonlar arasında yumuşak geçişleri sağlayan gölgeleme yöntemi) ile resmedilişidir Çünkü bu tekniği ilk kez Da Vinci kullanmıştır.

Çığlık- Edvard Munch (NORVEÇ)
Orijinal adı “Skrik” olan eser, Norveçli ressam Edvard Munch'ün en önemli eseridir. 1893 yılında yapılmıştır.

Bu resim insanın umutsuzluğunu, çaresizliğini, korkusunu karamsar bir şekilde ifade eder.

İnci Küpeli Kız - Johannes Vermeer (HOLLANDA)
Kuzey’in Mona Lisa’sı’ olarak adlandırılan ‘İnci Küpeli Kız’ tablosundaki genç kızın masumiyeti tabloyu ünlü eden detaylardan biri. Tablonun ana objesi olarak inci küpe ön plana çıkarılır.

Bir ek bilgi olarak Johannes Vermeer'in tablolarında her zaman mavi ve sarı renk ön plandadır.


Adem’in Yaratılışı - Michelangelo Buonarroti (İTALYA)
Kendini heykeltıraş olarak tanımlayan Michelangelo’nun 1511 yılında Sistine Şapeli'nin tavanına yaptığı bir fresk.

Eserde, Hıristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesinin betimlendiği sahne yer alır. 

Son Akşam Yemeği - Leonardo Da Vinci (İTALYA)
15. yüzyılda Milano'da Leonardo da Vinci tarafından Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine yapılmış fresktir. 

İsa Mesih'in havarileriyle beraber yediği son akşam yemeğini temsil eder. Günümüzde Milano'da bulunan Maria delle Grazie'de sergilenmektedir.

Guernica - Pablo Picasso
İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan eserdir.

Guernica'da, acı çeken insanlar ve hayvanlar ile kaos içindeki yıkılmış binalar betimlenmiştir. Eser, savaş trajedisinin bir simgesi haline gelmiştir.


Gece Kuşları - Edward Hopper
Amerika hayatının yalnızlığının betimlendiği tabloda, gece geç bir saatte, tüm şehir uyurken, birbirine yakın duran ama hiç konuşmayan üç müşteri vardır. Garsonun başındaki denizci şapkası o dönem yaşanan Pearl Harbour saldırısına gönderme yapar.
 

Metamorphose de Narcisse - Salvador Dalí
İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali tarafından yapılmış olan eser bir yağlı boya çalışmasıdır.

Resimde mitolojik bir hikaye olan Narkissos'un sudaki yansımasına aşık olması tasvir edilir. Eser günümüzde Londra'daki Tate Galerisi'nde sergilenmektedir.

Venüs’ün Doğuşu - Sandro Botticelli
Sanatçı 1485’te yaptığı bu eserle, kariyerinde zirve yaşamıştır.

Yapıtta, tanrıça Venüs’ün bir deniz kabuğundan doğduğu ve çıplak güzelliğiyle etrafındakileri büyülediği an resmedilir. Botticelli’nin Venüs tasviri, diğer sanatçılara göre daha erotiktir. Sanatçının diğer eserlerinin yakıldığı, ancak pagan etkisi taşıyan bu eserine dokunulmadığı bilinir.


Belleğin Azmi - Salvador Dali
Salvador Dali, sürrealizmin önemli temsilcilerinden biridir.

Sanatçının bu en ünlü tablolarından biri olan ‘Belleğin Azmi’nde, eriyen cep saatleri yer alır.  Eser, Dalí'nin o yıllardaki 'yumuşaklık' ve 'sertlik' anlayışına ışık tutar.  Resmin sol alt köşesindeki turuncu saat karıncalarla kaplanmıştır. Bu, ölümü ve kadın üreme organlarını simgelemek amacıyla kullanılmıştır. 

Transfiguration - Raphael
Başkalaşım anlamına gelen “Transfiguration”  ressamın son resmidir. Raphael, eseri henüz tamamlayamadan 37 yaşında vefat etmiştir.

Resimde, Matthew’un İncil’ine dayanarak, İsa’nın Tabor Dağın’da Musa ve İlyas Peygamberlere görünmesi tasvir edilmiştir.

On İki Ayçiçeği - Vincent Van Gogh
Sanatçının en ünlü tablolarından biri olan ‘Vazoda On İki Ayçiçeği’, sarı rengi ve canlı bir görünüm ile ünlüdür.
 


The Kiss - Gustav Klimt (AVUSTURYA)
Kadın ve erkeğin dünyasındaki farklılığa dikkat çeken eserde, kadın ilkbahar gibi resmedilirken, erkek daha sert çizgiler ve geometrik desenlerle yansıtılır. Kadın kırılgan ve yumuşak, erkek ise tam tersi sert ve nettir.

Poker Oynayan Köpekler - Cassius Marcellus Coolidge
1903 yılında Cassius Marcellus Coolidge tarafından, bir puro firmasının reklamları için hazırlan yağlı boya tablo serisi. Toplam 16 tane tablo vardır.

2005 yılında 590 bin 400 dolara açık artırmada satılmıştır.

No. 5 1948 - Jackson Pollock
Bu oldukça sanatsal diyeceğiniz tablo 2006 yılında 140 milyon dolara alıcı bularak dünyanın en pahalı tablolarından biri olmuştur.

Sanatçımız Jackson Pollock ise, yere serdiği devasa boyutlardaki tuval bezleri üzerine boyayı dökme, damlatma, fırlatma suretiyle sonradan aksiyon/hareket resmi adı verilen resimler yapmıştır. Bu özelliğinden ve 'kötü adam' imajından ötürü Jack the Dripper lakabıyla da anılmıştır.


The Son of Man - Rene Magritte (Belçika)
Bu ünlü resim için Magritte, “herkes bir şeyler saklar, ve insanlar ne sakladığını bilmek ister, ama hiçbir zaman bilemez” der.

Resimde cekette ilk iki düğme ilikli, diğeri boştadır. Ve sol kolda dirsek çıkmış, sol kol tersten çizilmiştir.  Resimleri genel olarak gizem dolu olan ressam, “resimlerim gizem içerir, bu ne anlatıyor diye sorabilirsiniz, hiçbir şey,  zaten gizem de bir şey anlatmaz” demiştir.

Amerikan Gotik - Grant Wood
Ressamın en ünlü eseri olan Amerikan Gotik, bir Amerikan ailesini konu almaktadır. En çok parodisi yapılan sanat eserlerindendir.

Yıldızlı Gece - Vincent van Gogh
Vincent van Gogh‘un 1889 yılında sanatoryumdaki odasının penceresinden Fransa’da ki Saint-Rémy-de-Provence köyünün gece saatlerindeki görünümünü aktardığı tablodur.

 


3 Mayıs 1808 - Francisco Goya (İSPANYA)
Sanatçı bu eseri, Fransızların 1808'de Madrid'i işgali sırasında, Napolyon'un ordularına direnen İspanyolların anısına çizdi.

The Last Judgment (Kıyamet Günü) - Michelangelo

İtalyan Rönesans ustası Michelangelo tarafından Vatikan'daki Sistine Şapeli'nin Sunak duvarına yapılmış bir fresktir.

İsa'nın ikinci gelişini ve Tanrı'nın insanlığa son ve nihai kararını tasvir eder.


ÇOK TIKLANANLAR