Artık Kadına Karşı Şiddete Dur Demenin Zamanı Gelmedi Mi?

21. yüzyılda olmamıza rağmen hala da kadına şiddetten söz etmemiz ne kadar acı. Neden öfkemize yenik düşüyoruz ve şiddete başvuruyoruz? Aslında yanlışlarımızın farkında olsak ve bunları değiştirsek çok güzel olmaz mı? Peki öfkemize nasıl hakim olabiliriz? Detaylar haberimizde.


Artık Dur Demenin Zamanı Gelmedi Mi?
Daha dün Ahmet Kural'ın Sılaya aşk dolu bakışlarını konuşuyorduk fakat bugün Ahmet Kural'ın Sılaya şiddet uyguladığını öğreniyoruz. Ne değişti, ne oldu ve neden oldu? İstatistiklere göre son 10 yılda kadına karşı şiddette artış var. Yine istatistiklere göre kadınlar en çok boşanmak istedikleri ve kendi  hayatlarına dair karar almak istedikleri için öldürülüyor. Artık öfkemize karşı çıkmanın zamanı gelmedi mi? Sevdiğimiz insanları inciltmek bizim toplumumuza asla yakışmıyor. İnsanları bu konuda bilinçlendirmek ve çevremizdeki şiddet olaylarına karşı duyarlı olmak bize yakışır. Peki neden bu kadar öfkeliyiz ve ne yapmalıyız?

Artık Dur Demenin Zamanı Gelmedi Mi?
Öncellikle öfke probleminizin olduğunu kabul etmelisiniz. Bunun için psikolojik yardım almanızda fayda var. Birini inciltmenin, ona zarar vermenin yanlış olduğunu ve bunu değiştirmenin sizin hayatınızı da olumlu yönde etkileyeceğini hatırlamanınsa tam zamanı. Ayrıca empati yapmanın da tam sırası. Çaresizce birinin sert yumruklarına maruz kaldığınızı düşünün ne hissederdiniz? Bedendeki yaralar zamanla iyileşse de, karşınızdaki kişinin kalbinde açtığınız yaraların malesef telafisi yok. Çevrenizde şiddete eğilimli birini fark edersiniz ve susarsanız siz de onun kadar suçlusunuz bunu unutmayın.

Artık Dur Demenin Zamanı Gelmedi Mi?
Sinirlendiğiniz zaman karşınızdakine vurmanız olayları işin içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Ayrıca kadına şiddet uygulayan bazı erkekler kadının canını acıtmadığını sanıyor. Karşınızdaki insana vurarak ona fiziksel ve mental olarak işkence yapıldığını anımsamakta fayda var. "Kızını dövmeyen dizini döver." gibi atasözlerini bir kenara bırakın ve birini döverek onu eğitelebileceğinizi sanmayın. Keskin sirke küpüne zarar verir.


Artık Dur Demenin Zamanı Gelmedi Mi?
Malesef erkekler küçüklüklerinden itibaren korku ve acı duygularını bastırmayı öğreniyor. "Erkekler ağlamaz." gibi sözlerin gölgesinde yetişenler daha sonra korktuğunda, acı çektiğinde ve reddedildiğinde otomatik olarak öfke duyuyor
ve bu nedenle bu tarz şiddet haberleri gündemimize oturuyor. Tabii ki de daha birçok nedeni var. Şimdilik alabileceğiniz en basit önlem öfkenizi kontrol edemeyeceğinizi hissettiğinizde tartışmaktan kaçınıp daha sonra güvenilir bir terapist ile bu konuyu konuşmak. Unutmayın zararın neresinden dönerseniz kardır. Sevgi ve saygı ekin şiddeti hayatınızdan silin.

ÇOK TIKLANANLAR