Deprem Çadırında Mutlaka Bulunması Gereken Malzemeler

Özellikle 26 Eylül 2019 tarihinde yaşanan İstanbul depremi sonrası gündeme gelen "depreme hazırlıklı mıyız?" soruna yanıt aranırken uzmanlar radyo, televizyon ve dijital medyada sıklıkla aynı listeyi yayınladı. Peki deprem çantası nedir? Nasıl hazırlanır ve içerisinde neler olmalı? İşte cevabı...


ÇADIR
Deprem sırasında apar topar dışarı çıktığınızda havanın durumunun ne olacağı hiçbir zaman belli olmaz. Böyle zamanlarda eğer arabanız yoksa çadır sığınmak için yağmuru, rüzgarı ve soğuğu kesmek için çok işinize yarayacaktır. 

BATTANİYE
Her ne kadar çadır içerisinde olsanız bile ısınmak için bu yetmez. Özellikle sonbahar ve kış depremlerinde geceleri havanın çok soğuk olacağınızı bilmenizi isteriz. Bu sebeple ısınmak için battaniye çok önemlidir. 

GİYSİ - YEDEK KIYAFET
Deprem malesef çok ani zamanlarda olur. Daha doğrusu zamanını kesinlikle kestiremediğimiz doğal afetlerden belki de en kötüsü. Bir de bu gece olursa oldukça hazırlıksız yakalanırız. Bu sebeple evden yaka paça çıktığımızı düşündüğümüzde ayrıca uygunsuz kıyafetlerle geceyi geçirmemek adına çantamızda mutlaka sokak için uygun kıyafetlerin de olması lazım. Bunlar eşofman, polar, gerekirse iç çamaşırı vs olabilir.


SU
Ne kadar soğuk kanlı olsakta deprem sırasında adrenalin yükselir ve hiç su içmeyecek insanlar bile susar. Şartlar ve ortam belki hemen su bulmak için uygun olmayabilir. Bu sebeple sizi idare edecek mümkün olduğu kadar bol su gerekir.

İLAÇ ve VİTAMİN
Sağlığınız için özellikle kullandığınız kalp, tansiyon veya şeker ilacı gibi ilaçlarınız varsa bunları da mutlaka deprem çantasına koymanız gerekmektedir. Belki depremden kurtulursunuz Allah korusun ilaç almadığınız için çok zor duruma düşersiniz. Bu sebeple ilaç çok önemli. Ayrıca size takviye olacak vitamin kaynaklarınızı da yanınıza alabilirsiniz. Dışarda bazen kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğinizde ihtiyacınız olabilir.

KONSERVE
Depremde genelde en kötü olasıkları düşünmekte fayda var. Bu da yıkıcı bir deprem demek. Yıkıcı depremlerde genel olarak bir kaos ortamı oluşur ve her an her şeyi bulmak zor olabilir. Dolayısıyla sizin hayatta kalmanız için su kadar yiyecek te önemlidir. Hem uzun ömrü hem de besleyici ve doyurucu özelliklerini düşündüğümüzde konserveler deprem çantasında olması gereken en başta yiyecekler arasında gelir.


ÇAKMAK - KİBRİT
Ateş yakmak zorunda olduğunuzda veya ateşe ihtiyaç duyduğunuzda bir adet çakmak veya bir kutu kibrite çok büyük ihtiyaç duyarsınız. Çok basit gibi görünsede bu küçük detay belki de hayatta kalmanız için önemli bir eşya haline dönüşebilir.

DÜDÜK
Yıkıcı depremlerde özellikle yıkılan molozların ve yığıntıların altına kalanlar genelde hayatta kalsalar da seslerini bazen duyuramayabilirler. Çünkü bağırmak için güç, nefes, enerji ve ciğer gerekir. Ancak deprem anında bazen heyecandan, bazen de zor pozisyonlardan bu sesi haykırmak için gerekli imkan veya şartları sağlayamıyor olabilirsiniz. Bu sebeple deprem çantasında olmazsa olmaz eşyalardan biriside sesinizi, afad veya kurtarıcı ekiplere iletecek olan düdüklerdir. Birçok düdük çeşiti vardır. Ancak hepsi aynı değildir. Bazıları deprem için üretilmiş ve sesi çok daha güçlendirerek ileten düdüklerdir. Resimde sizin için bir deprem düdüğü seçtik.

YAĞMURLUK
Deprem yazın bile olsa bu yağmur yağmayacağı anlamına gelmez. Her zaman tedbiri elden bırakmamalı ve çok az yer kaplayan bir yağmurluğu deprem çadırımıza mutlaka koymalıyız.


ISLAK MENDİL
Bunu nasıl yazarız bilemedik ancak bazen göçük altında tuvalet ihtiyacınız olabilir. Zor şartlar altında tuvaletinizi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak suyunuz sadece içeçek kadarsa suyun yerine hijyenik olayları ıslak mendille halletmek zorundasınız. Islak mendil de mutlaka deprem çantanızda olmalı. Çünkü deprem olduğunda eğer bu yıkıcı ve büyük bir depremse sağlık koşulları da uzun bir süre askıya alınacak, gittiğiniz hastanelerde yer bulamayacaksınız. Bu sebeple kendinizi susuz ve tok bırakmaya çalıştığınız gibi aynı zamanda hijyenik tutup herhangi bir hastalığa kapılmamanız gerekiyor.

KIYMETLİ EVRAKLAR - EHLİYET - NUFÜS CUZDANI VS
Ehliyetinizi, nüfüs cüzdanınızı pasaportunuzu sigorta belgelerinizi ve tapularınız varsa birer kopyasını mutlaka çantanızda olması gerekir. Ne olur ne olmaz. Bizden söylemesi...

ÇOK AMAÇLI ÇAKI - İSVİÇRE ÇAKISI
Aslında genel olarak İsviçre çakısı olarak markalanmış bu çakılar her işinizi halledebilir. Gerektiğinde cımbız, gerektiğinde bıçak, gerektiğinde makas, gerektiğinde de tornavida görevi gören bu çakılar çantanızda olursa birçok sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.


EL FENERİ
Deprem anında hepimiz gördük ki şebekeler anında gidiyor. Depremin şiddetine bağlı olarak elektrikler de ciddi şekilde kesintiler görünebilir. Bu sebeple hem kendinizi korumak hem de etrafınızı görebilmek için El fenerini de çantamıza atmayı unutmuyoruz. Tabiki sadece kendine faydası olan el feneri değil biraz daha iyi ışık veren, özellikle polis ve askerlerde bulunan hatta kamp yapanların kullandığı tipten. İnternetten biraz araştırırsanız görürsünüz.

PİL
Fener için mutlaka yanınızda yedek hatta birkaç yedek pil de olmalı. Malum size ne kadar süreli lazım olacağınızı bilmiyorsunuz...

TUVALET KAĞIDI
Yanınızda yukarıda yazmış olduğumuz ıslak mendil kadar tuvalet kağıdına da ihtiyacınız olacak. Tuvalet kağıdı yerine kağıt havlu da işinizi görebilir. Ancak hijden açısından mutlaka bu da olmazsa olmazların arasında...


İLK YARDIM ÇANTASI
Deprem anında kurtulsak bile ufak tefek sıyrık ve yaralanmalarımız olabilir. Bunun için hastane veya eczaneye gitmek yerine o an kendimiz ilk yardım uygulamasını yapabiliriz. Bunun için içerisinde gerekli olan malzemeler olan bir ilk yardım çantasına ihtiyaç vardır. Araçlarda bulunan ilk yardım çantası da işimizi görür.

PARA
Cüzdanınızı ve cep telefonunuzu yazmıyoruz. Çünkü bunlar zaten hep elimizin altında. Cüzdamınızın içerisinde kartlarımız da mevcut ancak bazen bankalar hizmet dışı kalabiliyor. Bunu göze alarak yanımıza nakit para almayı da unutmayalım. Bir miktar nakit para işimizi çok rahatlatacaktır. Tabiki fazla da almayın ne olur ne olmaz.

AYAKKABI
Dolabınızda çok az giydiğiniz artık kenarları açılmaya başladığı için giysem mi giymesem mi diye düşündüğünüz rahat bir ayakkabınız varsa hemen deprem çantanıza koyun. Çünkü deprem anında genelde evden yaka paça çıkarız. Bazen ayağınız çıplak bile olabilir. Böyle bir anda çantanızda rahat bir spor ayakkabı olması çok önemli. Hafif sağında solunda ezik, büzük, yırtık, dikiş patlaması olsa da emin olun o anda size çıplak ayaklı gezmekten bir milyon kat iyi gelecektir.


ÇOK TIKLANANLAR