Dünya'nın En Çok Ziyaret Edilen Ölümsüz Sanat Eserleri

Neredeyse 500 yıl önce yapılmış olan ve günümüzde bile sırları çözülememiş olan sanat eserleri mevcut. Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, ziyaret etmeye can attığı sanat eserleri hangileri, hikayeleri ne? Kültürlenmek istiyorsanız doğru haberdesiniz.


Mona Lisa - Leonardo da Vinci
Mona Lisa tablosunu bilmeyeniniz yoktur. Leonardo da Vinci tarafından yapılan bu eser, dünya da en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen sanat eseridir. Mona Lisa'nın kim olduğu konusunda uzmanlar hala tartışıyorlar. Kimisi karısı, kimisi ise aşık olduğu erkek öğrencisi olduğunu savunuyor. Gizemleri bununla da sınırlı değil. Tablonun içerisinde kendi ressamın portresi de mevcut. Da Vinci'nin sırlarla dolu tablosu, Paris'teki Louvre Müzesi'nde bulunuyor. Ve her yıl 6 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. 

Ademin Yaratılışı - Michelangelo
Bu eseri kimin yaptığını bilmesenizde kesin görmüşsünüzdür. Ülkemiz de mizah yapmak için oldukça  tercih edilen bir resimdir. Michelangelo tarafından yapılan "Ademin Yaratılışı", tarihte en çok tekrarlanan kutsal tablolardan biridir. Tanrıyı oun gücüne olan inancıyla; yaşlı ve kaslı bir erkek olarak tasvir eden Michelangelo, insan figürleriyle oluşan bulutun içinde ki Tanrı'nın Adem'e ruh vermesini aynı zamanda Tanrı'nın insanlıkla kurduğu bağı simgeliyor. 1508-1512 yılları arasında yapılan bu eser Vatikan'daki Sistina Şapeli'nde bulunuyor.

Venüs'ün Doğuşu - Sandro Botticelli
Floransa hanedanı tarafından Botticelli'ye yaptırılmıştır. Geleneksel resim yapımı olan ahşap panelleri kullanmak yerine, tuval üzerine sulu boya ile resim yaparak alışılmışın dışına çıktı. Venüs'ün Doğuşu rönesans döneminin büyük bir hazinesidir. 1482-1486 yılları arasında yapılan bu ünlü eser Floransa'daki Uffizi Galerisi'nde bulunmakta.

İnci Küpeli Kız - Johannes Vermeer
Kuzeyin Mona Lisa'sı olarak düşünülen İnci küpeli kız, 17.yüzyılda Johannes Vermeer tarafından resmedildi. Baktığınız zaman çok sade olan bu resim, diğer tablolarda olduğu gibi gizemli. Resimdeki kimliği belirsiz kadının Vermeer'in metresi olmaktan tutun 15 çocuğundan biri olmasına kadar gidiyor. 1665'li yıllarda yapılan bu eser, Hollanda'daki Mauritshuis Galerisi!nde bulunuyor.

Guernica - Pablo Picasso
1937'deki Paris Fuarına çizim yapılması istenen Picasso, politik bir eser olan "Guernica"'yı çizdi. Picasso, Kuzey İspanyol kasabası olan Guernica'nın bombalanmasına kadar çizecek bir şey bulamamıştı. Bombalamadan sonra ise siyah,gri ve beyaz renklerinden oluşturulan bu tablo, olaylara tepki mahiyetindeydi. Tarihteki en önemli "isyan tablosu" olarak bilinen bu tablo Madrid'deki Kraliçe Sofia Müzesi'nde bulunuyor.
 

Yıldızlı Gecce - Viincent Van Gogh 
Vİncent Van Goh, post empresyonist dönemin öncülerinden olarak bugünkü modern sanatı oluşturan ressamların başında yer alıyor. En sevdiğim eserlerden biri olan Yıldızlı Gece tablosunu, akıl hastalıkları sebebiyle yattığı akıl hastanesinde çiziyor Van Gogh. Mavi ve altın sarısı tonlarını içeren tablo Van Gogh’un hastane odasından gördüğü Saint-Remy-de-Provence şehrinin kendi hayal dünyasındaki yorumu olarak biliniyor. Tabloda ki bu manzara gerçek bir görüntü olsa da köy ve kilise kulesi sanatçının hayal gücüyle yaratılmış unsurlar oalarak görülüyor. Bu büyülü eser New York'taki The Museum Of Modern Art'ta bulunuyor.

Çığlık - Edward Munch 
Çığlık tablosu, Mona Lisa tablosundan sonra batı sanatının en ikonik insan figürüdür. Munch'un günlüğünde anlatılana göre ressam iki arkadaşıyla beraber yürümektedir ve bu sırada güneş, kan kırmızı renginde batmaktadır. Munch, kendini yorgun hissedip trabzanlara yaslanır. Arkadaşları yürümeye devam ederken doğanın çığlığını hissettiğini günlüğünde belirten ünlü ressamın bu resmi yaparken hasta olduğu biliniyor ve muhtemelen yorgunluğunun bundan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Oslo’daki The National Galeri’de bulunuyor.

Son Akşam Yemeği - Leonardo da Vinci
Leonardo Da Vinci’nin ¨Son Akşam Yemeği¨ tablosu, sanat eserleri arasında en çok bilinen, en çok beğenilen ve tekrar tekrar resmedilmiş bir eserdir.abloda İsa’nın yakalanıp çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son yemeğini tasvir eden Leonardo da Vinci, aslında İsa’nın arkadaşlarından birinin ona ihanet edeceğini açıklamasından hemen sonraki tepkileri göstermek istiyordu. Leonardo da Vinci, tablosuyla ilgili bir yorumunda ¨Bu resim, İsa’nın Hıristiyanlar için kutsal sayılan ekmek ve bir kâse şaraba uzandığı Ökaristi’nin (Ekmek-Şarap Ayini) doğuşundan hemen önceki anı resmeder. ¨ diyor. Ünlü ressamın bu eserini yaparken taş üstüne tempera boyası kullanarak kendine has bir teknik icat ederek gelecek nesiller için de öncü olmuş oldu. orjinali Milano şehrindeki Santa Maria Delle Grazie Manastırı’nın duvarına yapılmıştır. 
 


POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR