FEST Özel Treniyle Kumbh Mela

20 yılı aşkın süredir Hindistan’ın her bölgesinde kendine özgü rotalar yaratan FEST, sayısız gezgini bu benzersiz kültürle tanıştırdı. 2019 yılını “Hindistan Yılı” ilan ederek, festivaller, gurme lezzetler, yerli kabileler ya da mimari hazineler gibi çok çeşitli temalarla farklı konseptler sunuyor.


FEST Özel Treniyle Kumbh Mela

Dünyadaki kültürel ya da dini festivallerin hiçbiri Hindistan’daki Kumbh Mela ile boy ölçüşemez. Mekke’ye ya da Vatikan’a yılda ortalama 3 milyon hacının gittiği göz önüne alındığında, son Kumbh Mela’nın katılımcı sayısının 140 milyona ulaşması oldukça çarpıcı. 

FEST Travel 18-27 Ocak 2019 tarihleri arasındaki programıyla, 12 yılda bir düzenlenen bu festivali, Faruk Pekin ve Arzu Uysal liderliğinde, sadece FEST gezginlerine özel lüks trende ve özel çadır kamplarında konaklama fırsatıyla sunuyor.


Festivalin Kökeni ve Kutlanışı
Yaklaşık 9 m²’lik kompartımanlarda, duş, tuvalet, ranza tipi olmayan iki ayrı (ya da bitişik) yatak, LCD televizyon, kasa, telefon, saç kurutma makinası, bornoz, adaptör, küçük bir yazı masası, oda servisi ve wi-fi bulunuyor. FEST Özel Treninde ayrıca iki restoran, bir bar ve oturma vagonu, bir adet spa ve konferans vagonu var. Allahabad’daki festival alanındaki lüks çadır kampında da yine benzer bir konfor FEST misafirlerine sunuluyor.

FEST Özel Treniyle Kumbh Mela
Sanskritçede “kumbha” kulpsuz, ağzı dar, kavanoz ya da güğüm; “mela” da toplanma, festival ya da panayır anlamına geliyor. Kumbh Mela’yı “güğüm festivali” olarak çevirebiliriz. Kökeni Hindistan’da ilk nehir etkinliklerinin başladığı antik Vedik dönemine kadar gidiyor. Kaynağı Hint mitolojisi, Puranalar’da, Maharabata ve Ramayana destanlarında anlatılır, Hintlilerin yaradılış mitlerinden kaynaklanır.

Bu, hac ve suda arınma etkinliğidir. Tarihi Güneş, Ay ve Jüpiter’in burçlar kuşağındaki konumuna göre hesaplanır. Jüpiter, kova yani Kumbh burcuna, güneş koç burcuna girince başlar.

Kumbh Mela, iki biçimde gerçekleştirilir: Purna Kumbh (Tam Kumbh) 12 yılda bir Allahabad (Prayag), Haridvar, Uccain ve Nasik’te; Ardh Kumbh (Yarım Kumbh) altı yılda bir Haridvar ve Allahabad’da yapılır. Maha Kumbh Mela ise 12 Purna Kumbh Mela’dan sonra, yani 144 yılda bir gerçekleştirilir.

Hindistan'ın Kültürel ve Mimari Mirasıyla Dolu Bir Rota

Bu programda FEST’in Hindistan uzmanlığının güvencesi eşliğinde hem dünyanın en büyük dini festivaliyle hem de “ebediliğin pınarı” Varanasi, “ayıplı” tapınaklarıyla Kacuraho, ihtişamlı Acanta Mağaraları ve dünyanın en iyi korunmuş Budizm merkezlerinden Sançi gibi tarihi ve kültürel miraslarıyla tanışacaksınız.

Dinler, diller ve kültürler mozaiği Hindistan’ın mimari şaheserlerini ve doğal güzelliklerini 2019’da da FEST ile keşfedin.POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X