Hangi İnsanlar Şiddete Meyillidir?

Son zamanlarda artan şiddet oranlarından herkes haberdar. Canlının canlıya yapmayacağı psikolojik ve fiziksel şiddete maruz bırakılıyor. Maruz kalınan şiddet yetmezmiş gibi öldürülüyor. Sizleri şiddete meyili olan ve uzak durmanız gereken insanlar hakkında bilgilendirmek istiyorum.


Aşırı Sahipenici Davrananlar
Her zaman deriz kıskanmak ve sahiplenmek arasında çok ince bir çizgi vardır diye. "Benden habersiz dışarı çıkma, bunu giyemezsin" gibi sözler kıskançlık gibi görünse de, bir süre sonra  bu "kıskanmaktan" çıkarak "saplantıya" dönüşür. Saplantıya dönüşen"sevgi" yüzünden karşı cinse onsuz bile nefes aldırmamaya başlarlar. Artık iyice sahiplenen erkekler, kendi dedikleri yapılmadıkları taktirde öfkelenmeye başlar. Küçük öfkeyle başlayan bu olay "şiddete" dönüşür. Kıskanmak sevgiyi gösterme biçimidir kimileri için. Lütfen sevgi gösterme biçiminizi gözden geçirin. Eğer partnerinizde sizi bu şekilde boğuyorsa onunla konuşun. 

Öfke Nöbetleri Geçirenler
Partneriniz ile ilgili ya da onunla ilgili olmayan durumlara aşırı tepki gösterip birden parlamaya başlıyorsanız veya günlük olaylara bile gerektiğinden fazla tepki veriyorsanız şiddete eğilimlisiniz. Günlük olaylarda başınıza gelen şeylere sinirlenip bu durumların sinirlerini sevgilinizden, eşinizden ya da ailenizden çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bu tür durumlara gelmeden önce destek almanızı tavsiye ediyorum.

Her Olayda Karşı Tarafı Suçlayanlar
Şiddete eğimi olan insanlar asla kendilerinin haksız olduklarını kabul etmezler. Haksız olduğu durumlar karşısında hep başkasını suçlar. Suçlamalar genellikle en yakınındaki kişi veya kişilere yönelik olur. Kişinin her olayda başkasını suçlamaya başlaması bir zaman sonra onu "cezalandırmak" istemesine sebep olur. Çünkü onun kafasında oluşan algı şu şekildedir; "Ortada bir suç varsa, cezası da olmalıdır."

Emrederek Konuşanlar
Karşısındaki kişiden her işi emrederek yapmasını ister. Nezaket kurallarını bırakın, kişiye bile saygıları yoktur. Emirleri yerine gelmediğinde şiddete başvururlar.

Tehdit Edenler
Karşı tarafı tehdit etmeden duramazlar. Özellikle sevgi adı altında karşısındaki insanı takıntı haline getirenler. En bilindik kullandıkları cümleler; "Seni terk ederim" ve " Beni terk edersen seni öldürürüm".  Dediğim gibi sevginin bir sınırı olmalıdır. 

İntihar Blöfü Yapanlar
Kendine zarar verebilen insan, karşısındaki insana zarar vermekten neden çekinsin ki ? Ayrılmamak için kendini  öldürmekle tehdit eden kişi zaten şiddete çoktan başvurmuştur.

ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X