Vikings

Vikings dizisi 5. sezon 2. kısmı ile ekranlara geri döndü. Meraklılarına Vikings dizisi ile ilgili bilgiler..


#1
Haftanın günleri Viking Tanrılarının adlarını almıştır. Pazar günü (Sunday) Güneş Tanrıçası Sol'den gelmektedir (Sun's Day). Pazartesi (Monday) Ay Tanrıçası Mani'den gelmektedir (Mani's Day). Salı günü (Tuesday) Savaş Tanrısı Tyr'den gelmektedir (Tyr's Day). Çarşamba günü (Wednesday) Kuzgun Tanrı Woden diğer adı ile Odin'den gelmektedir (Woden's Day). Perşembe günü (Thursday) Güç ve Fırtına Tanrısı Thor'dan gelmektedir (Thor's Day). Cuma günü (Friday) Evlilik Tanrıçası Frigg'den gelmektedir (Frigg's Day). Cumartesi günü Nordic bir gün değil, eski Romalılar'dan gelmektedir.

#2
Günümüz toplumunda olduğu gibi, sarışın olmak çok ön planda idi. Öyle ki, esmer Viking erkeklerin saç renklerini açmak için taktikleri vardı. Bir yöntem ile saçlarının rengini değiştirmek için güçlü açıcı etkisi olan bir sabun kullanılırdı. 

#3
Bugün kullanılan bazı popüler İngilizce kelimeler Vikingler'in dilinden günümüze gelmiştir.


#4
Kendilerine Viking demiyorlardı. Kendilerini nasıl ifade ettikleri tam olarak bilinmemekle birlikte, Vikingler terimi 19. yüzyıla ait bir ifadedir. Vikingler zamanında, diğer ülkeler onlardan İskandinav, Norsemen ve Danimarkalı olarak bahsetmişlerdir.

#5
Bir Viking öldüğünde cesedi kıyafetleri, hayvanları ve mücevheriyle birlikte bir tekneye koyarak, tekneyi ateşe verip ve denize doğru iterek cenaze törenini düzenlenlerlerdi. 

#6
Kanıtlar Vikinglerin iyi bir kişisel hijyene sahip olduğunu ve bakımlı olduklarını ileri sürüyor. 


#7
Popüler inanışa rağmen, Vikingler hiç boynuzlu kask takmamıştı. Çağdaş Avrupa'daki Hıristiyanlar, Vikinglerin daha fazla barbar ve putperest görünmesini sağlamak için ayrıntıyı eklediler.

#8
Vikingler fiziksel güce çok önem verirdi ve hastalıklı çocukları terk etmeleri ile biliniyorlardı. Terk etme yöntemleri, onları vahşi doğada yalnız bırakıp denize atmaktı. 

#9
Viking erkekleri ve kadınları kesinlikle eşit haklara sahip değillerdi. Viking kadınları bazı temel haklara sahipti. Bunlar mülkiyeti devralabilme ve boşanma talebinde bulunmayı içeriyordu. 


#10
Güçlü gemiler her zaman Vikingler ile ilişkilendirilmiştir ve bunun nedeni, çeşitli askeri ve istila başarılarının önemli bir bileşeni olan mükemmel gemilerin nasıl inşa edileceğini bilmeleridir. En yaygın olarak kullanılan tekneleri, bir seferde sadece 60 kadar Viking'i tekneye sığdırmasıyla birlikte, aynı zamanda karaya kolayca inip çıkabilmek için tasarlanan uzun kuyruklu teknelerdir. 


ÇOK TIKLANANLAR