Zeus'un Çapkınlığından Nasibini Alan 10 Güzel Kadın

Erkek erkektir, tanrı Zeustur. Çapkınlığı yüzünden hem Hera' yı sinir krizlerine soktu, hem de güzel kadınlarımızın başını yaktı. Güzelliklere zaafı olan Zeus, bakalım kimleri hanesi altına almıştır.


HERA
Hera'yı bilmeyen yoktur. Bir gün canı sıkılan Zeus, camdan dışarı bakar. Şarkı söyleyen çok güzel bir genç kız görür. "Bu da kim böyle"der. Kız kardeşi Hera olduğunu farkeder. "Hera ne zaman büyüdü bu kadar, çok güzel olmuş" der. Hera'nın yanına nasıl sokulucağını düşünürken, birden aklına bir fikir gelir. Zeus, özellikle tavus kuşlarını seven Hera'nın yanına titreyen bir kuş kılığında gider. Hera da kuşa acır ve koynuna alır. Fırsattan istifade Zeus eski haline döner ve Hera'ya sahip olur.

METİS
Metis, Zeus'un ilk karısıdır. Zeus'dan kurtulmak için türlü yöntemler denemiştir. Zeus ile beraberken hamile kalmıştır. Gaia’nın kehanetine göre Metis bir kız çocuğu doğuracak ve bu çocuktan sonra bir daha hamile kalırsa eğer dünyaya getireceği erkek çocuk, Kronos’un babası Uranos’u, Zeus’un da babası Kronos’u gökten indirdiği gibi Zeus’u tahttan indirecektir. Zeus, bunu öğrendiğinde hemen Metise yaklaşarak Metis’i yutar. Bu olaydan bir süre sonra ise Zeus, Triton Gölü’nün kenarında yürüdüğü esnada başına dayanılmaz bir ağrı saplanır. Bunun üzerine yanına gelen Hermes Zeus’un rahatsızlığını görür ve anlar. Bazı anlatılarda Hephaistos’un bazı anlatılarda ise Prometheus’un baltasını getirip Zeus’un kafasını yarar. Bu yarıktan ise tepeden tırnağa silahla donatılmış olarak Athena dünyaya gelir. Ne macera ama dimi.

THEMİS
Uranos ile Gaia’nın birleşmesiyle oluşan 12 Titandan biridir. Zeus’un Metis’ten sonraki ikinci eşidir. Zeus ile aşkının başlamasını bu şekilde anlatıyorlar.

Sonra ışık saçan Themisle evlendi Zeus,

bu tanrıçadan doğdu Horalar:

Eunomia, Dike ve bereketli Eirene,

ki korurlar insanların ekip biçtiklerini.

Ve Moiralar, akıllı Zeus ‘un çok saydığı

Klotho, Lakhesis ve Atropos,

ki onlar verir yalnız İnsanlara

mutlu ya da mutsuz yaşama paylarını.

MNEMOSYNE
Hafıza tanrıçası olarak bilinir. Uranos ile Gaia’nın birleşmesiyle meydana gelen 12 Titandan biridir. Pieria Dağları’nda bir çoban kılığına giren Zeus ile dokuz gece boyunca beraber oldu ve  bu birliktelik sonucunda ilham perileri olarak bilinen  Calliope (Epik Şiir), Clio (Tarih), Erato (Aşk Şiiri), Eurterpe (Müzik), Melpomene (Tragedya), Polyhymnia (İlahi), Terpsikhore (Dans), Thalia (Komedi), Urania (Astronomi) isimli Müzler (Musalar) dünyaya geldi. Zeus'a dokuz gece değil, kırk gün kırk gece yetmez.

 

EURYNOME
Zeus'un eşlerinden bir diğeridir. Okyanusu yaratan tanrıçadır. Okyanusu yarattıktan sonra, üzerinde bir yılanla beraber dans ederek kainatı yaratmıştır. Baya büyüleyici bir dans heralde ki; bütün deniz, nehir ve suların perileri de tanrıçaya hizmet ederler. Zeus durur mu? Durmadı tabiki de hemen bu tanrıçadan 3 su perisi yaptı. 

LAMİA
Lamia, Yunan mitolojisinde Libya kraliçesi veya prensesidir ve Zeus'un sevgililerinden biridir. Zeus ile birlikteliğinden dolayı Hera'nın kötü gazabına uğrayarak canavarlaşarak çocuklarını öldürdüğünden dolayı kederinden diğer kadınların çocuklarına düşman kesilmiştir. Bir rivayete  göre, Lamia diğer dünyadan yarı çıplak, alt tarafı ise yılan kuyruğu biçiminde bir şeytan olarak dünyaya gelmektedir. Erkekleri güzelliğiyle baştan çıkararak kanlarını çiğ çiğ içermiş. Diğer rivayete göre ise, ölüm öpücüğü konduran vampirdir. Siyah kadife pelerininin arasından görünen pürüzsüz bembeyaz teni, menekşe rengi gözleriyle  birden çıkar karşınıza. Dokunduğunuz anda tüm kanınızı donduracak kadar soğuk olduğunu hissedip irkilirsiniz. Bakışları sizi çağırıyordur ama çok büyük bir ısrarla. Koyu mürdüm rengi dudaklarından dökülen kelimeler buharlaşıp havaya karışır. Oysa dışarısının bu soğuğuna rağmen onun nefesi buhar çıkarmaz. Tek istediği sadece biraz sıcaklıktır, karşısında bu isteği yerine getirmeyi reddedecek insan çok azdır hatta yoktur bile denebilir. Nasılsa tüm sıcaklığı kullanmıyordur insanoğlu, değil mi? Lamia’nın inci çiçeği ve hanımeli kokusu sarar kurbanın etrafını, dolgun dudaklarının serinliği, dilinin soğukluğu yayılır kurbanın bedenine, soluksuz bir ölüm öpücüğü alır Lamia’nın mürdüm rengi şehvetli dudaklarından. Vay! Sen neymiş be Lamia. 

MAİA
Yedi kız kardeşten en büyüğü ve en güzeli olan Maia, Kyllenne Dağı’nda yaşadığı sıralar da Zeus’un onu görüp ona tutulmasıyla Zeus’la birlikte olur. Hiç kaçırır mı? Bu birliktelikten daha sonra Olympos Tanrıları arasında yerini alacak olan Zeus’un habercisi, Tanrıların en kurnazı ve en hızlısı olan Hermes’i doğurmuştur.

LETO
Zeus'la birlikte olduğu için Hera'nın kıskançlığı yüzünden ve 'Güneşin doğduğu bütün yerlerde doğuramasın'' dediği için doğum yapabilmek için bütün dünyayı dolaştı. Poseidon'un üç uçlu yabasını denize vurarak denizden yükselttiği ve dalgadan bir kubbeyle örttüğü Delos'ta Artemis ile Apollon'u dünyaya getirdi.
 

DANAE
Zeus yine yapmış yapıcağını. Tek kızı olan Akrisios bir de erkek çocuk için Delphoi Tapınağı’na gitmiştir. Fakat bu tapınaktaki kahin ona kızı Danae’den doğacak bir erkek çocuğun onu öldüreceğini söyler. Akrisios, hiçbir erkekle ilişki kurmaması için kızı Danae’yi tunç bir hapishaneye kapatır.Tabii Zeus bu hiç durur mu yerinde? Zeus gönül verdiği Danae için altın yağmuru şeklinde hapishaneye sızar ve Danae’yi büyük bir zevkle hamile bırakır ve bu birliktelikten ise Perseus doğar. Akrisios, Perseus’un Zeus’tan olduğuna inanmak istemez. Perseus ile annesi Danae’yi bir sandığa kapatarak denize atar. Fakat deniz Poseidon tarafından sakinleştirilir ve Zeus tarafından Seriphos Adası’na sürüklenip burada karaya çıkarlar. Bunda da  Poseidon'a  teşekkür etmek gerekir.
 

EUROPA
Bir gün Europa arkadaşlarıyla bahçede çiçek toplarken Zeus görür. Tabii bu denli güzel bir kızı kaçırmak istemez. Arkadaşları da varken yanına nasıl yaklaşıcağını düşünürken birden boğaya dönüşür. Europa ve arkadaşları boğanın güzelliğine hayran kalır ve sevmek için yanına giderler. Boğa Europa'nın yanına giderek ona sokulur ve Güzel kızımız boğanın üstüne biner. Fırsat bu fırsat diyerek şimşek hızıyla uçarak kaçar. Europa daha ne olduğunu anlayamadan korkudan boğaya sarılır. Europa’yı Girit’e kaçıran Zeus, burada bir pınar yakınındaki söğüt korusunda ya da bazı anlatımlardaki gibi hiçbir mevsimde solmayan bir çınar ağacının altında onunla birlikte olur. Bu birliktelikten Lykia Kralı Sarpedon, Girit Adası’na hükmeden Minos ve Yeraltı Dünyası’nın yargıcı Rhadamanthys doğar. Maşallah diyelim. 
 

ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X