Fatih’in İstanbul Hikayesi : Rise of Empires: Ottoman

Fatih’in İstanbul Hikayesi : Rise of Empires: Ottoman
Yayın Tarihi: 27.01.2020 23:35:00

Netflix  iddialı dizi ve filmleri ile izleyicilerini hayli memnun eden bir dijital ortam…Bir süredir reklamları dönen ve Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u açılış hikayesinin dizi versiyonu olan Rise of Empires: Ottoman 6 bölümlük mini bir dizi olarak yayınlandı.
İngilizce bilen Türk oyuncuların rol aldığı konuşmalarında Sadrazam, lala, paşa gibi Türkçe kelimelerle harmanlanmış İngilizce diaglogları izlerken bir tuhaf hissediyor insan keşke diyorsun Türkçe konuşmalı İngilizce altyazılı olsaydı dizi sanırım o zaman oyuncuların duygu geçişleri daha farklı olurdu.
Ottoman kelimesini duyunca insan hayli merakta kalıyor acaba nasıl bir Osmanlı? Nasıl bir Fatih? Ve nasıl bir İstanbul’un Fethi bizi bekliyor?
6 bölümlük bu mini Netflix dizisinde aslında farklı bir İstanbul’un fethi hikayesi ve o savaşın farklı şekilde yansıtılan psikolojisi öncelikle dikkat çekiyor.
Öyle çok alıştığımız hemen oldu bitti aldık fethettik diye bir durum olmadığı uzun ve meşakkatli  olaylar sinsilesi sonucu içinde bolca acı barındırarak İstanbul’un fethedildiği resmediliyor…
Muhteşem Yüzyıl’dan sonra artık her saraylı dizide harem, cariye, sultan, aşk gibi şeylerimi beklemememiz gerektiğini bu dizi bize çok iyi anlatıyor.
Tabi bu arada Netflix dizilerinin almazsa olmazları sevişme ve soyunma ucundan da olsa dizide bir iki sahne olarak karşımıza çıktı ama Fatih ile uzaktan yakında ilgisi olmayan cinsten.
Mara Hatun’a bir hamam sefası yaptırdılar.Bir de Cenevizli komutan Giovanni Giustiniani ile Therma’nın bir iki aşk sahnesi ile yetindi Netflix şükür.
Dizide gözüme batan ilk olumsuzluk Osmanlı askerlerinin kıyafetlerindeki özensizlikti.O alıştığımız Yeniçerinin ihtişamlı üniformaları bile çok sıradan yapılmış.Fatih’in giydikleri de keza öyle battı gözüme.
Sonra Akşemseddin ve Ulubatlı Hasan’ında yokluğu hikayede eksik yan olarak kalıyor.Kendi adıma konuşursam  İstanbul fethedilirken bu kadar zorlanıldığını,Fatih’in bile zaman zaman pes etme noktasına geldiğini, aslında İstanbul’un hiçte kolay elde edilmediğini bu dizi ile görmüş oldum.
Diziye konan anlatımcılar hikayeyi daha iyi görmemize sebep olmuş. Netflix İki tarafın da tarihçilerine yer vermiş ve onların  bilgileriyle  İstanbul'un Fethini anlatmış. Celal Şengör, Emrah Safa Gürkangibi anlatımcıların yanında bir İlber Ortaylı’da olsa hani hiç fena olmazdı diyorum Netflix!
Oyunculara şöyle bir bakarsak Fatih Sultan Mehmet’i Cem Yiğit Üzümoğlu oynamış sevdim oyunculuğunu başarılı ama benim gözümde Fatih Sultan Mehmet tasviri farklı olduğu için ilk biraz yadırgamadım dersem yalan olur ama yavaş yavaş alıştım sonrasında. Selim Bayraktar’ın  Çandarlı Halil Paşası  on numara aynı şekilde Zağanos Paşa rolündeki Ushan Çakır’ı da çok beğendim. Birkan Sokullu’da  Cenevizli komutan Giovanni Giustiniani olarak dizide yüksek performans gösteren başka bir isim.
Tuba Büyüküstün'e gelince Fatih’in büyük destekçisi belkide İstanbul’un fethinin dönüm noktası bir hareketi bizzat gerçekleştiren ve “kızıl elma”ya ulaşılmasını sağlayan Mara Hatun rolünde saray zarafetini  bize yaşatan bir oyunculukla karşımızda
Yani anlayacağınız tarihin sayfalarında büyük bir yeri olan İstanbul’un Fethini farklı bir hikaye tadında izlemek isterseniz Rise of Empires: Ottoman’ı kaçırmayın derim.
 

PAYLAŞ

 
 
 
 YAZARIN SON YAZILARI


TÜM YAZARLARYAZARIN EN ÇOK OKUNAN YAZILARI